Çanakkale Şehitleri, Yurdun Dört Bir Yanında Törenlerle Anıldı

19 Mart 2015 Perşembe
Çanakkale Şehitleri, Yurdun Dört Bir Yanında Törenlerle Anıldı

 

18 Mart. Tarihin yönünü değiştiren, yokluklar içinde kazanılmış bir zaferin, Çanakkale zaferinin 100. Yıldönümü. Çoğu çocuk denecek yaşta vatan ve din uğruna toprağa düşmüş aziz şehitlerimiz hem zaferin kazanıldığı noktada, Çanakkale’de, hem de yurdun dört bir yanında gerçekleştirilen törenlerle anıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise şehitler anıtındaki törende, 250 bin şehidimiz için okunan 250 bin hatmin duasını yaptı.

 

 

 
 
 
Kahraman ecdadımız Çanakkale’de bir destan yazdı. Hem karadan hem de denizden saldırıya geçen itilaf devletlerine karşı var gücüyle direnen binlerce vatan evladı, Çanakkale’nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya kanıtladı. 
 
 
Büyük zaferden tam bir asır sonra şehitlerimiz yurdun dört bir yanında törenlerle anıldı. Törenlerin merkezi elbette, tarihe altın harflerle yazılan zaferin kazanıldığı yer olan Çanakkale’ydi. Törenler Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından 18 Mart Stadyumundaki törenlere geçildi. Törende Türk bayrağına ‘Çanakkale geçilmez' yazılı altın madalya takıldı. Törenlere Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu, Anadolu topraklarının dün olduğu gibi bugün de mazlumlara kucak açmaya devam edeceğini söyledi: “Biz nefes alırken, dünyada zalimler rahat uyuyamayacak. Siz nefes alırken, nasıl mazlum milletlere ilham kaynağı olmuşsanız, biz nefes alırken, mazlum milletler sığınmak istediklerinde bağrımızı onlara açacağız. Nasıl 2 milyonu aşkın Suriyeli kardeşimizi bağrımıza basmışsak, nasıl Bosna savaşında Boşnakları, nasıl Kosova savaşında Kosovalıları, nasıl Halepçe'den gelen kardeşlerimizi bağrımıza basmışsak, Anadolu toprakları, sizin emanetiniz olan bu topraklar, mazlumların merhamet diyarı olacak."
 
Törenler daha sonra Gelibolu tarihi alanındaki şehitler abidesinde devam etti.Tören sürerken savaş gemileri Çanakkale Boğazı’nda geçit töreni yaptı. Ardından gökyüzünde Türk yıldızları belirdi ve yine heyecan verici bir gösteriye imza attı. Anma törenlerinin en duygusal anları ise şehitlerin mezarları başında yaşandı. Ülke genelindeki din görevlilerinin ve Kur’an kursu öğrencilerinin de katkılarıyla 250 bin şehidimiz için okunan 250 bin hatmin duasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı.