Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, “Ailem” programına konuk oldu…

21 Ekim 2020 Çarşamba
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, “Ailem” programına konuk oldu…

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, “Ailem” programına konuk oldu…

Engellilere yönelik programlarıyla farkındalık oluşturan Diyanet TV’, “Ailem” programında “Ailemde bir engelli var” konu başlığı altında engelli bireylerin aile ve toplum içindeki yerine dikkat çekti. 
 
Programda, engelli olmanın bir imtihan olduğu vurgulanırken; engelli bireylere karşı toplumun ve kişilerin üzerine düşen sorumluluklara da değinildi.
 
Programda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, aile bireylerinden herhangi biri engelliyse; aile içindekilerin engelli bireye karşı sorumluluklarını Kur’an ve Hadis ışığında anlattı. 
 
Engelli olmanın da Allah’ın imtihanlarından biri olduğuna dikkat çeken İşliyen, önemli olan kalplerin körleşmemesi, diyerek sözlerine şöyle devam etti:
 
“Allah, bizi bazen yoklukla; bazen vermekle; bazen azaltmakla; bazen de bollaştırmakla imtihan eder. Engelli değil, sağlam biri olabilir ama Allah’tan, Kur’an’dan, ibadetten habersizdir. Allah’a yönelmiyorsa bu insanın sapasağlam olmasının Allah katında bir kıymeti yoktur. Allah, bizim suretlerimize, şekillerimize, yakışığımıza, boyumuza, endamımıza, yürüyüşümüze bakmaz. Ayet-i kerimede diyor ki, ‘Hakikatte gözler kör olmaz. Kör olan kalplerdir.’ Allah, kalp engelli olmaktan muhafaza buyursun bizi.”
 
“Ailem” her Çarşamba saat 21.30’da Diyanet TV’de…