Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Diyanet TV’ye Konuk Oldu

8 Ağustos 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Diyanet TV’ye Konuk Oldu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Diyanet TV’ye konuk oldu…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de Diyanet TV’nin konuğu oldu. Diyanet TV ekranlarından haccın heyecanını canlı olarak ekranlara yansıtan “Hac Yolunda Mekke” programının konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, haccın bir eğitim olduğunu kaydetti.

Haccın, irşad ve eğitim boyutuna dikkat çeken Başkan Erbaş, “Hac, hepimiz için bir eğitimdir. Hac bir irşaddır. İnsanın olgunlaşması, yaratılış özüne göre bir kıvam kazanması için hac çok önemli bir vasıtadır. Buradan alınacak dersleri unutmamak gerekir. Buradan iyi bir Müslüman olarak ayrılıp hayatımızı böyle devam ettirmek gerekir.” dedi. 

Her hacı adayının kendilerine bir emanet olduğunu belirten Başkan Erbaş, "Her hacı adayımız bizim için bir emanettir. 85 bini aşkın hacı adayımız var. Onlara hizmet etmek bizim için ibadettir. Hac farizasını yerine getirenleri sağlıklı bir şekilde yuvalarına ulaştırmak bizim temel hedefimizdir.” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanlığının, hacı adaylarına sağlıklı bir hizmet verebilmek ve ibadetlerini en rahat şekilde yaparak yurda dönmelerini sağlamak için gayret sarf ettiğini belirten Başkan Erbaş, şunları söyledi;

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak temel hedefimiz hacılarımızın en iyi şekilde ibadetlerini yapıp, sağlıkla evlerine dönebilmelerini sağlamaktır…”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak temel hedefimiz hacılarımızın en iyi şekilde ibadetlerini yapıp sağlıkla evlerine dönebilmelerini sağlamaktır. Hac farizasını yerine getirmekte olan hacılarımız için 15 ayrı ekiple hizmet veriyoruz. Sağlık hususunda titizlikle duruyoruz. Ulaşım, sağlık, yemek daha birçok alanda hacılarımızın ibadetlerini yaparken zorlanmamaları için gayret sarf ediyoruz. Bunun yanında henüz hacı adaylarımız kutsal topraklara gelmeden biz Diyanet olarak kendimizi eğitime tabi tutuyoruz. Din görevlilerimiz, kafile başkanlarımız, irşad görevlilerimiz bütün görevlilerimiz aylar öncesinden gereken hazırlıklarını yapıyorlar. Hacı adaylarımız bu mübarek beldelere ulaşmak için uçağa bindikleri andan itibaren görevlilerimiz tarafından bilgilendiriliyorlar. İrşad görevi daha o andan itibaren başlıyor. Bazı hacılarımız ibadetlerini ifa ederken zorlanabiliyor. Hac meşakkattir. Meşakkate sabır olmadan göğüs gerilemez.

“Arafat, tefekkür yeridir. Her anını değerlendirmek gerekir…”

Arafat’a hazırlanıyoruz. Hacı adaylarımız Arafat’a çıkarak artık hacı olacaklar. Buradan kazandıklarımızı hayatlarımız boyunca unutmamalı ve iyi bir Müslüman olarak yaşamalıyız. Hacı adaylarımız vakfede bulunduğu her anı çok iyi değerlendirsinler.  Doğduğu andan bugüne kadarki hayatının muhasebesini yapsın. Hesabı düşünelim. Hesap vereceğimiz anı düşünelim. Her Müslüman kardeşimizin evinde Veda Hutbesi vardır.  Tefekkür yeridir orası. Allah Resulü Efendimizin veda hutbesini tefekkür edelim.

“İsraf, dünyanın dengesini bozuyor…”

İslam bir denge dinidir. İslam ilkeleri dünyanın dengesini sağlayıcı etkiye sahiptir. Bu dengelerden birisi de ‘infak’tır. İsraf, dünyanın dengesini nasıl bozuyorsa, infak da bu dengeyi öyle sağlayandır. ‘İsraf haramdır’ diyoruz. Neden israf haramdır? Çünkü dünyanın dengesini bozuyor. İnsanlar çok yediği için kilolardan kurtulayım diye para harcıyor. Diğer tarafta her üç buçuk saniyede bir insan ölüyor. Neden böyle denge bozuldu? İslam'ın ilkeleri uygulanmadığı için.