Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Türk basınına açıklamalarda bulundu

12 Temmuz 2022 Salı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Türk basınına açıklamalarda bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Türk basınına açıklamalarda bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de Türk ulusal televizyon kanallarına konuk oldu.

TRT Haber kanalının sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hac kontenjanlarıyla ilgili olarak Suudi Arabistan yetkilileriyle görüştüklerini belirterek, “Cumartesi günü burada çok önemli bir sempozyum vardı. Ben de katıldım, sempozyumda bir konuşma yaptım. Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu dediği bir projesi var. Hacla ilgili uygulamalarda yeni birtakım gelişmelerle kolaylaştırmak, daha fazla insanın hac yapmasını sağlamakla ilgili yol haritaları var.” dedi.

Başkan Erbaş, umre turlarının da 15 Ağustos tarihinden itibaren başlayacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Amacımız, vatandaşımıza en güzel bir şekilde umre ziyaretini yaptırıp geri döndürmek. Bir de özlem var. Tabi vatandaşımız 2 yıl ne umreye gelebildi, ne de hacca. Hacca herkesin gelmesi mümkün olmuyor. Şartları var. Müracaat etmiş olması gerekiyor, kurada çıkmış olması gerekiyor. Umrede böyle bir engel olmayınca o özlemi umre ile gidermek isteyen ve umre sevabı almak isteyen kardeşlerimiz için biz imkanları daha da artırıyoruz. Ne kadar çok kişi gelmek isterse biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gereken şartları hazırlayıp onların umre ziyaretlerini yapmalarına destek olacağız.”

Başkan Erbaş, CNN Türk kanalının da sorularını yanıtladı. Haccı, Müslümanların yıllık kongresi olarak niteleyen Başkan Erbaş, “Bu kongre, vahyin kalbi, İslam’ın doğduğu yer Mekke’de yapılıyor. Bunun yapılmış olması ve her yıl bu kongreye Müslümanları temsilen bir kısmının iştirak etmiş olması da gerçekten çok anlamlı. Bu kongrenin konusu birliktir, vahdettir.” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki Müslümanların yaşadığı sıkıntılardan da bahseden Başkan Erbaş, “Dünyanın çeşitli yerlerinde, Müslüman ülkelerde, gözümüzün önünde zulümler oluyor. Bunlara nasıl engel olabiliriz? Sık sık bir araya gelip, sadece konuşarak değil, fiili olarak bu zulümleri engelleme noktasında bizim daha da gözle görülür çalışmalar yapmamız lazım. Müslüman ülkeler arasındaki ayrılıkların son bulması gerekiyor. İslam ümmeti olarak, Müslümanlar olarak gücümüzü dağıtan tefrikadır, fitnedir.” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, ayrıca A Haber kanalına da röportaj verdi. Başkan Erbaş, konuşmasında Suudi Arabistan’ın hac kontenjanlarını ilişkin görüşlerini aktardı.

Başkan Erbaş, 2023 yılında kontenjan sayılarının normale dönmesi halinde Türkiye nüfusunun binde birine kontenjan verileceği açıklamasında bulundu.

Hacda 65 yaş sınırına da değinen Başkan Erbaş, “2020 yılında kurada çıkmış olanlardan 31 bin 300 kişi, 65 yaş ve üzerindeydi. Onlar gelemediler. Eğer önümüzdeki yıl 65 yaş engeli kalkarsa gelebilirler inşallah. Hakları baki. Biz onların haklarını 2023 yılına ertelemiş olduk.” dedi.

Başkan Erbaş, basın mensuplarıyla bayramlaştı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ayrıca Mekke’de basın mensuplarıyla bayramlaştı.

Mekke Din Hizmetleri Ataşeliği’nde gerçekleşen bayramlaşmada konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bayramınızı tebrik ediyorum. Milletimizin ve dünyadaki Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

Başkan Erbaş, “Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır.” sözünü hatırlatarak, “Esasında iyilikler, güzel işler ve güzel haberler de paylaşıldıkça çoğalıyor. Kötü haberler de paylaşıldıkça çoğalıyor. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), 'Kim bir Müslüman kardeşinin ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun bir ayıbını örter.' buyuruyor. Ama dünyanın medya anlayışında İslami perspektiften uzak, tam tersi olmuş. Nerede bir kötülük varsa onu büyüte büyüte haber yapıp yaygınlaştırma anlayışı daha hakim.” diye konuştu.

Bayramlaşmaya, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Strateji Geliştirme Başkanı Hasan Güçlü ve Hac Basın Sorumlusu Burak Orhan da katıldı.