Diyanet İşleri Başkanı Kilis’te

17 Mayıs 2016 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, son haftalarda Suriye sınırından atılan roketler nedeniyle zor günler geçiren Kilis’teydi. Kilislilere geçmiş olsun ziyaretinde bulınan Görmez, suriyeli mültecilerin barındığı merkezi de ziyaret etti. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son aylarda Suriye tarafından atılan katyuşa roketatar mermileriyle 21 kişinin öldüğü Kilis’i ziyaret etti. Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından suriyelilere gönderilen yemeklerin pişirildiği seyyar mutfaktada yemek kazanlarının başına geçti.

Kilislilere Moral Veren Görmez, Suriyelilerin Barındığı Çadırkenti de Ziyaret Etti

"Kilis hem Türkiye’nin hem de insanlığın vicdan yükünü omzuna almış bir şehrimiz. Ben öncelikle bütün kilisli kardeşlerimizi hem ülkemiz adına hem de bütün insanlık adına gönülden tebrik ediyorum. Onların her biri kendi akrabalarından kendi komşularından birisini misafir olarak aldı. Beş senedir suriyelilere ev sahipliği yapıyorlar. Sevgili peygamberimiz ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisinin tatbik ettirdiği bir yeri görmek isterseniz Kilis’e geleceksiniz. 

Bir süre önce başlatılan "şimdi yaraları sarma zamanı" kampanyasını hatırlatan Görmez, bu çalışmayla suriyelilere yardım eli uzatmaya çalıştıklarını dile getirdi;

"Bu bölgedeki kardeşlerimize milletimizin yardım elini uzatmaya çalıştık. Aynı zamanda Diyanet Vakfımızın bu bölgede hem çadır kentlerde hem de sınır ötesinde zor durumda olan kardeşlerimize her gün sıcak yemek götürme çalışmalarını yerinde görmek mümkün oldu. Gerçekten bütün milletimize, hayırseverlere en kalbi şükranlarımı sunuyorum." 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez daha sonra 14 bin suriyelinin barındığı Öncüpınar Konteyner Kentini de ziyaret etti.