Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2019 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı'na Katıldı

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2019 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı'na Katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun” temasıyla düzenlediği 2019 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı'na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Başkanlık Konferans Salonu'nda düzenlenen 2019 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı'na katıldı.

Çankaya Müftülüğü’ne bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören çocukların da katıldığı program, görme engelli Ubeyd Gökdoğan’ın Braille alfabesiyle hazırlanan Kur’an-ı Kerim’den yaptığı Kur’an  tilavetiyle başladı. Dilara Akbulut okunan Kur’an-ı Kerim’in mealini seslendirirken, Gülfem Doğan ise meali işaret diline çevirdi. Programda ayrıca "Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun" temasını içeren "Karagöz-Hacivat" oyunu sergilendi.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2019 yaz Kur’an kurslarında 90 bin cami ve 25 bin Kur’an kursunda İslam’ın inanç ve ibadet esaslarını öğretebilmek için çocuklarla, gençlerle buluşmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Başkan Erbaş, bu sevincin çocukların cami ve Kur’an’la buluşacak olmasının heyecanından ve buna verdikleri önemden kaynaklandığını belirterek, “Çünkü bu kurslar sayesinde çocuklarımız, doğru bir yöntem ve bilgi ile dinimizi öğrenecekler, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ile tanışacaklar, onu okumayı öğrenecekler ve tertemiz fıtratlarını Kur’an ile koruyacaklardır” dedi.

Yaz Kur’an kurslarında çocukların tertemiz dimağlarını hakikat membaı Kur’an’la besleyeceklerini ifade eden Başkan Erbaş, “Temel dini bilgileri, ibadetleri ve ahlaki değerleri öğrenerek ruhlarına hakikat tohumları ekecekler inşallah” diye konuştu.

Başkan Erbaş, çocukların camiyle, mihrapla, cemaatle, imamla, müezzinle tanışarak hayatlarının temel değerlerini inşa edeceklerini belirterek, “Bizim çocuklarımız birliği, beraberliği, yardımlaşmayı, kardeşliği, saygıyı, sevgiyi, dürüstlüğü, paylaşma ve dayanışma ahlakını yaşayarak gelecek umudumuzu devralacak. Biz de bu imkânı onlara sağlayarak en değerli mirası onlara bırakmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun”

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin hiçbir anne-babanın çocuğuna güzel ahlak ve terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunamayacağını buyurduğuna işaret ederek, "Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bu seneki teması, 'Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun.' Gerçekten çok beğendim, tebrik ediyorum. Başkanlığımız, bütün müftülüklerimiz fahri öğreticilerle beraber yaz kurslarında 200 bin civarındaki hocamız, camileri çocukla dolduracaklar ve ahlakının Kur'an ahlakı olması için ellerinden gelen gayreti gösterecekler. Hepsine kolaylıklar diliyorum" şeklinde konuştu.

“Kur’an’ın bütün güzelliklerinin yaşandığı örnek bir hayat ile tanışacaklar”

Çocukların yaz Kur’an kurslarında yeryüzündeki en yüce idealin, Yaratana itaat ve yaratılanlara merhamet olduğunu öğreneceklerin dile getirerek, “Kur’an ile tanışan nesiller, insana yakışan en güzel ziynetin, adalet, merhamet, paylaşma ve yardımlaşma duyguları ile dolu bir kalp olduğunu görecektir. Peygamberi tanıyan çocuklar; sevgi, saygı, nezaket, zarafet, hak-hakikat, iyilik, ana-baba, akraba ve yakınlara hürmet ve Kur’an’ın bütün güzelliklerinin yaşandığı örnek bir hayat ile tanışacaklar inşallah” dedi.

Başkan Erbaş, İslam medeniyetinde üç eğitim mekânının öneminin büyük olduğunun altını çizerek, “Bunlar; toplumun dinî ve kültürel dünyasıyla irtibatını sağlayan en temel eğitim yuvamızın birincisi aile, sonra ilim, hikmet ve marifetin beşiği okullarımız ve üçüncüsü Cenâb-ı Hakk’ın katına sığındığımız, huzuruna durduğumuz, hicret yurdumuz camilerimizdir. Yaz Kur’an kurslarımız bu üç müessesenin buluştuğu kavşakta önemli bir duraktır” diye konuştu.

“Yavrularımızı, yaşadıkları çağı dikkate alarak yetiştirmeliyiz”

“Yavrularımızı, yaşadıkları çağı dikkate alarak yetiştirmek bizim en önemli görevimizdir” hatırlatmasında bulunan Başkan Erbaş, “Onların her yönden gelişimi, geleceğe en iyi şekilde hazırlanması ve hayatı öğrenmesi için kariyer gelişimi yanında manevi gelişimleri de oldukça önemlidir. Bu görevimizi ihmal etmenin telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olacağı göz ardı edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, yaz Kur’an kurslarının, çocukların tatil dönemini değerlendirebileceği en iyi imkân olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Çocuklarımızın karakter inşası ve değerler eğitimi açısından, özellikle görerek ve uygulayarak öğrenebilmeleri için önemli bir fırsattır yaz Kur'an kursları. Zira din eğitiminden uzak kalan çocuklarımızın; tarihini, toplumunu, medeniyetini tanıması ve daha iyi bir gelecek inşa etmesi oldukça zordur. Onun için bize düşen en önemli görev evlatlarımızı bu kurslara teşvik etmek ve devam etmelerini sağlamak olacaktır. Bizim Kur’an’la irtibatımız, bizim Hazreti Muhammed Mustafa'ya olan sevgi, saygı ve muhabbetimiz, ibadet hayatımız ve ahlakımız onlar için en doğru ve güzel teşvik unsuru olacaktır. Onları ellerinden tutup şefkatle camiye getirmemiz ve teşvik etmemiz önemlidir.”

“Yaz dönemi, çocuklarımızın kalbine bir iyilik tohumu ve peygamber sevgisi ekmek için yeterli bir zamandır”

Yaz Kur’an kurslarının programının çocukların tatil döneminin dikkate alınarak hazırlandığını belirten Başkan Erbaş, “Bunun için bütün cami görevlilerimiz, Kur’an kursu hocalarımız, müftülerimiz ve personelimizle bu farkındalıkla özel hazırlık yapıyoruz. Yaz Kur’an kursları programı, kitaplar ve materyaller, motivasyon merkezli bir yaklaşımla, çocuklarımızın seviyesini, ilgisini, beklentisini, yaşını, yeteneğini, bilgisini ve bütün özelliklerini dikkate alarak hazırlanmıştır programlarımız. Çocuklarımızı yoracak, onların tatillerini daraltacak bir program değildir. Onlara Kur’an’ı ve dini değerleri sevdirmek için hocalarımız büyük bir özveriyle ellerinden geleni yapacaklardır. Kısa bir zaman dilimi de olsa yaz dönemi, çocuklarımızın kalbine bir iyilik tohumu ve peygamber sevgisi ekmek için yeterli bir zamandır” diye konuştu.

“Bırakın çocuklar camide neşeli olsunlar”

Başkan Erbaş, cami cemaatine özel çağrıda bulunarak, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızın camiye gelmelerine ve camiyi sevmelerine katkıda bulunun. Onları takdir edin, sevin, teşvik edin. Sizlerin şahsında, namaz kılan bir müminde olması gereken sabır tahammül, nezaket ve zarafeti görsünler. Onlara nasihat ve emir vermekten öte, örneklik yoluyla değerlerimizi sevdirin. Bu noktadan hareketle ifade etmeliyim ki, çocuklardan bir yetişkin tavrı beklemeyin. Bırakın camide neşeli olsunlar. Biliyorum camide koşacaklar, gürültü olacak, sabırlı olalım. Onlara Peygamber Efendimiz gibi davranalım. Onları aramıza alarak beraber namaz kılalım, onlarla arkadaşlık kuralım. Elbette hocalarımız onlara cami adabından bahsedeceklerdir. Ancak yanlış bir davranışımız ya da tahammülsüzlüğümüz nedeniyle bir çocuğumuzun camiden ve İslam’dan uzaklaşmasının büyük bir vebal olduğunu unutmayalım.”

“Onların gönüllerini fethetmeye gayret edelim”

Başkan Erbaş, konuşmasında din görevlilerine de şu tavsiyelerde bulundu:

“Sizler de biliyorsunuz ki, zaman hızlı değişiyor ve bu değişimden nesiller fazlasıyla etkileniyor. Bu sebeple öğrencilerimizin bilgi ve duygu dünyalarını, dış ortamla etkileşimlerini iyi tahlil etmeli ve ona göre davranmalıyız. Biliyoruz ki, bütün bu saydıklarımız büyük fedakârlıklar gerektiriyor. Ama biz bunları yaparken sadece mevzuatı değil; Kur’an’a, insanlığa ve nesillerimize hizmet gayesini gündemimizde tutarsak hem zorluklarımız kolaylaşacak, hem de hizmetimiz bereketlenir; Allah’ın yardımı da bizimle olur. Bu noktada, zamanımızın kısa olduğunun farkındayız.  Yaz kurslarındaki bu sınırlı zaman zarfındaki birinci ve en önemli gayemiz; çocuklarımızın dinimizi, değerlerimizi, Kur’an-ı Kerim'i Peygamberi, camiyi ve hocayı sevdirmektir. Bunun için çocuklarımıza her şeyi öğretme ve her yanlışını düzeltme telaşından çok, onların gönüllerini fethetmeye gayret edelim.”

Başkan Erbaş, yaz Kur’an kurslarımızın güzel ve bereketli geçmesini temenni ederek, “Çocuklarımızı ve ailelerini tebrik ediyorum. Başta Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz olmak üzere büyük bir emek, samimiyet ve heyecanla yaz kurslarında hizmet edecek hocalarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İki dönem halinde günde üç saat olmak üzere 8 hafta devam edecek olan yaz Kur’an kursları, Birinci dönemi 17 Haziran - 12 Temmuz, ikinci dönemi ise 15 Temmuz - 9 Ağustos'ta uygulanacak. Mevsimlik işçilerin çocukları ile mülteci çocuklarına yönelik kurslar da ihtiyaç durumuna göre açılabilecek.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Osman Tıraşçı, Dr. Selim Argun ve Prof. Dr. Ramazan Muslu ile Başkanlığın üst düzey yöneticileri de katıldı.