Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de Şehit Yakınları İle Bir Araya Geldi

8 Ağustos 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de Şehit Yakınları İle Bir Araya Geldi

Hac İdare Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a eşi Seher Erbaş da eşlik etti. Şehit yakınlarını haccını tebrik eden Başkan Erbaş, şehitliğin Peygamberlikten sonra bir Müslümana nasip olan en büyük derece olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de şehitler için “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın, bilakis onlar diridirler ve Rableri katında rızıklandırılırlar” buyurulduğunu hatırlatarak, “Kur’an’da Rabbimizin buyurduğu bir şeye imanımızın tam olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla şehitlerimizin de diri olduğuna ve bizi cennette beklediklerine inanıyoruz” dedi.

Şehitliğin önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, şöyle konuştu: “Peygamber Efendimiz şehitliğin önemine binaen şöyle buyuruyor “İçimden öyle geçiyor ki, Allah yolunda şehit olsam, dirilsem, tekrar şehit olsam, dirilsem, tekrar şehit olsam” 3-4 defa bunu tekrarlıyor.  Ceneb-ı Hak, sizlere hayırlı uzun ömürler nasip eylesin. Bizim vatanımızın her karış toprağı asırlardır şehit kanlarıyla yoğrulmuştur. Bayrağımız, hilal ve yıldızın şehidin kanına yansımasıyla oluşmuştur. Bayrağımız da bize şehitliği hatırlatır. Biz şehitlerimizin Peygamberlerle haşr olacaklarına olan inancımızı her zaman diri tutacağız.”

 Başkan Erbaş, konuşmasının ardından şehitler için dua etti. Görüşmede, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş de hazır bulundu.