Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Ordu’da

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Ordu’da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi program için gittiği Ordu’da ilk olarak Vali Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Kadir gecesinin arifesinde Ordu’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iki gün boyunca Kur’an kurslarını, camileri ziyaret edeceklerini, yürütülen din hizmetlerinin değerlendirilmesi hususunda müzakereler yapacaklarını ve çeşitli kurumları ziyaret edeceklerini söyledi.

İslam dünyasının Türkiye'ye çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Başkan Erbaş, "Nereye gitsek, hangi ülkeye gitsek 'Sizi bekliyorduk' diyen kardeşlerimiz oluyor. Bizi niye bekliyorlar? Çünkü dünyanın hiçbir yerinde Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir teşkilat yapılanması yok" dedi.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Türkiye tecrübesini başka ülkelere taşıma ve din eğitimini noktasında bir çok ülkeye katkı sağladıklarını ifade ederek, “ Eğitimine muhtaç insanları ve gençleri Türkiye'ye getirip imam hatiplerde ve ilahiyat fakültelerinde okutmak ve kendi ülkelerinde sağlıklı din hizmetlerini yürütmeleri noktasında katkı sağlıyoruz. Bu, devletimizin büyüklüğü ile devletimizin gücü ile doğru orantılıdır. Biz ne kadar güçlenirsek ülke olarak her alanda olduğu gibi Diyanet İşleri alanında da hizmetlerimiz daha çok artacaktır" diye konuştu.

"Derdimiz dünyanın hiçbir yerinde gözyaşı olmasın”

Bir gazetecinin "İslam dünyası Ramazan Bayramı'na kan ve gözyaşı içerisinde giriyor. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusunu cevaplandıran Başkan Erbaş, “Derdimiz, dünyanın hiçbir yerinde kan ve gözyaşı olmasın ama İslam coğrafyası maalesef kan ve gözyaşından hiçbir zaman uzak kalmadı. Bu bizim imtihanımız. Bu imtihanı birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Filistin’in ramazana bir gün kala İsrailli askerler tarafından Müslümanların katledilerek kana boyandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“62 kardeşimiz Kudüs'te şehit oldu. Suriye, Irak öyle. Doğu Türkistan öyle,  zaman zaman gözden kaçıyor ama Doğu Türkistan'daki Müslüman kardeşlerimiz çok büyük acılar yaşıyorlar. Biz zaman zaman onlarla görüşüyoruz. Hepsine dua ediyoruz. Tabii duayı sadece dilimizde etmememiz gerekiyor. Fiili duamız, bizim yardımlarımızdır, onların yanında olmamızdır. Filistin'de, Kudüs'te olmamızdır.”

Birlik beraberliğin önemli bir güç olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Ramazan ayı Kur'an ayıdır. Kur'an da bütün Müslümanları birlik ve beraberliğe davet eder. İnşallah bu bayram günlerinde birlik ve beraberliğimiz hem ülke içerisinde hem de bütün Müslümanlar arasında daha da gelişir, daha da yeşerir” ifadelerini kullandı.

Vali Seddar Yavuz ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanına ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş daha sonra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.

Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmada, hem ülkeye hem de Ordu'ya diyanet ve din eğitim hizmetleri noktasında güzel şeyler yapacaklarını ifade etti.

Ramazan dolayısıyla illerde "Ramazan Buluşmaları" adı altında etkinlikler yaptıklarını anlatan Başkan Erbaş, "Şu an itibarıyla yurt içinde 81 ilimizde, yurt dışında 84 ülkede Diyanet İşleri Başkanlığının hocaları irşat hizmetlerini gerçekleştiriyorlar. 84 ülkede 90 bin aileye ramazan sonuna kadar ulaşacağız inşallah. Bu, gerçekten ülkemizin büyüklüğü ve gücünü gösteriyor." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz da ziyaretten dolayı Erbaş'a teşekkür etti.

Ordu Üniversitesi Rektörüne ziyaret

Başkan Erbaş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanına yapmış olduğu ziyaretin ardından Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı da makamında ziyaret etti.

Başkan Erbaş, Üniversitelerde akademisyenlerle, hocalarla, öğrencilerle bir arada olmanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “üniversiteler şehrin ilim, kültür, sanat gibi alanlardaki ihtiyacını karşılayan en önemli kurumdur. Üniversite öncesi ve üniversite sonrasını karşılaştırdığınız zaman şehrin yapısında olumlu açıdan çok büyük gelişmeler olduğunu görüyoruz” dedi.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ise Başkan Erbaş’a ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Başkan Erbaş ayrıca Ordu İl Müftülüğünü ziyaret ederek çalışmalar hakkında İl Müftüsü Mürsel Öztürk’ten  bilgi aldı.

Ziyaretler esnasında Başkan Erbaş’a Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Burhan Erkuş eşlik etti.