Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 'Ramazan Buluşmaları'na Katılacak Görevlilerle Bir Araya Geldi

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “Ramazan Buluşmaları” başlığıyla başlattığı vaaz ve irşat çalışmalarına katılacak görevlilerle bir araya geldi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Başkanlığın Ramazanın getirdiği heyecanı milletimizle paylaşmak ve farkındalık oluşturmak için programlar düzenlediklerini söyledi.

Başkan Erbaş, “Ramazan Buluşmaları”ın 79 ilde düzenlendiğini ifade ederek, “ Ülke çapında yürütülen vaaz ve irşat çalışmalarına ivme kazandırmayı, merkez taşra kaynaşmasını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bunun geri dönüşlerini daha önceki yapmış olduğumuz toplantılarda çok müspet bir şekilde alıyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığını kurulduğu günden itibaren toplumu din konusunda aydınlatma vazifesini yerine getirdiğini belirten Başkan Erbaş, “Bu bizim en önemli vazifelerimizden birisi bizim bırakmış olduğumuz boşluğu kimlerin doldurduğunu görüyoruz. Bunun için görevlilerimizle yapacağımız toplantılarımızda gelmeyenlere gitmelerini, kapılarını çalmalarını, sürekli bir şekilde bulunmuş oldukları il ve ilçede farkındalık oluşturma noktasında gayret içerisinde olmalarını onlara hatırlatacağız” diye konuştu.

“Temsilimiz ihlas içerisinde olursa takdimimiz de etkili olur”

Buluşmalarda görev alacak hocalara teşekkür eden Başkan Erbaş, “Böyle toplu ve güçlü bir irşat çalışmasının ramazanın da bereketiyle illerimizde canlılığa, heyecana, farkındalığa ve kardeşliğe vesile olacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Tebliğ, davet ve irşadın sadece bilgi aktarımından ibaret olmayıp aynı zamanda inanç, coşku ve huzur gibi duygu aktarımını da içerdiğinin altını çizen Başkan Erbaş, “Hepimizin bu görevi yerine getirirken bilgimizi tazelediğimiz kadar samimiyetimizi hüsnüniyetimizi ve heyecanımızı da tazelememiz gerekiyor. Bütün bunların önce kendi kurtuluşumuza vesile olacağına inanmalıyız ki milletimizi de bu yola sevk edelim” şeklinde konuştu.

Temsilin takdimden daha önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Erbaş, “Temsilimiz ihlas, samimiyet, aşk ve heyecan içerisinde olursa takdimimiz de etkili olur” dedi.

Başkan Erbaş, yapılacak çalışmalarda yiyecek israfının yanı sıra sağlığın, zamanın, ömrün, gençliğin, geleceğin israfı üzerinde de durulması tavsiyesinde bulunarak tamamladı.

“Ramazan Buluşmaları”

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü “Ramazan Buluşmaları” kapsamında Ankara ve İstanbul hariç diğer iller için 79 ekip oluşturuldu. Ekiplerde görev yapacak hocalar, merkez ve taşra teşkilatlarından görevlendirildi.

İl ve ilçelerde toplumun tüm kesimleri ile bir araya gelecek ekipler, camilerde yapacakları vaaz ve irşat çalışmalarının dışında, öğrencilerle iftarlarda buluşacak, şehit yakınları ve gazileri ziyaret edecek.

Huzurevlerini, sevgi evlerini ve cezaevlerini de ziyaret edecek ekipler, yapacakları konuşmalarda “İsraf Olmasın” temasını işleyecek, Ramazan ayı ile ilgili bilgi verecek ve Başkanlığın çalışmalarını anlatacak.

Toplantıya, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun, Prof. Dr. Huriye Martı ve Burhan İşliyen, Başkanlık üst düzey yöneticileri ve merkez teşkilattan “Ramazan Buluşmaları”nda görev alacak personel katıldı.