Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan Çocuk İstismarı Açıklaması

11 Temmuz 2018 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş çocuk istismarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erbaş İslam dinine göre çocukların bir emanet olduğunu belirtti. Bu arada Adıyaman'ın Kahta ilçesinde yaz Kur'an kursunda eğitim gören minik öğrenciler, ise Ağrı'da, ailesiyle bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde kaybolan ve ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir için dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş il buluşmaları kapsamında gittiği Yalova’da son dönemde yaşanan çocuk istismarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erbaş bu tür olaylardan dolayı üzüldüklerini ifade ederken çocukların masum ve insanlığa emanet olduğunu vurguladı.

Gerçekten bundan çok rahatsızlık duyuyoruz, üzülüyoruz. Çünkü bizim inancımızda insan çok önemli. Özellikle çocuklar, masumlar, kadınlar bize bir emanettir. Bu emanete riayet etmemiz gerekiyor" ehlinizi çocuklarını koruyun ayetler bize teşvik ediyor.

Erbaş, bu konuda başkanlık olarak seferberlik başlattıklarını belirtirken, bir farkındalık oluşturulacağının da altını çizdi.

Öte yandan Adıyaman’ın Kahta ilçesinde şehit Muhammed Safı Türk İlkokulu'nda yaz dönemi Kur'an kursu eğitimi gören 4-6 yaş arası yaklaşık 20 öğrenci, Ağrı'da dedesinin köyünde kaybolup 18 gün sonra ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir için ellerini açarak dua etti.

Çocuklar bu olayların bir daha yaşanmaması için de dua ettiler.