Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan İsrail’e Tepki

11 Temmuz 2019 Perşembe

İsrail’in Mescid-i Aksa’daki saldırılarına yine en büyük tepki Türkiye’den geliyor. Diyanet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr . Ali Erbaş da İsrail’ın saldırılarını kınadı. Dünya kamuoyuna çağrı yapan Erbaş, “Peygamberler diyarına, insanlığın ortak mirasına, mabetlere yapılan tecavüz karşısında dünya kamuoyunu ahlakın ve hukukun gereğini yerine getirmeye davet ediyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Mescid-i Aksa’daki hukuksuz uygulama ve ihlalleri İsrail askerlerinn Kubbetus Sahraya girerek, Aksa’nın idarecileri, din görevlileri ve Filistinlileri darp etmesine yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

''Camide insanlara ve din görevlilerine saldıran zalimleri şiddetle tel’in ediyorum''

“Dün işgalciler tarafından Mescid-i Aksa’nın Harim-i İsmeti çiğnenerek imamlara ve ibadet eden masum sivillere saldırılmıştır. Gözü dönmüş zalimler insanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayarak mabetlerin masuniyetini bir kez daha ihlal etmiştir. Camide ibadet eden insanlara ve din görevlilerine saldıracak kadar azgınlaşan zalimleri şiddetle tel’in ediyorum.”

Başkan Erbaş, zalimler kendi yaktıkları ateşin kurbanı olacaklar dedi. Başta islam alemi olmak üzere tüm insanlığı,  bu inançlara saygısızlığa ve insanlıkdışı zulme dur demeye çağırdı.