Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Hasta Ziyareti

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı hasta ziyaretiyle ilgili gündeme getirilen haksız polemiklere, AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’ten tepki geldi. “İnsani bir hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz” diyen Çelik, “Olayın siyasi formata sokulmaya çalışılması doğru değil.” diye konuştu; "Hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz. İnsani bir ziyaretten böylesine siyasi, ideolojik sonuçlar çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Diyanet İşleri Başkanımız Cumhurbaşkanı'mız, hükümetimiz tarafından takdir edilen bir ilim adamıdır."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı bir ziyareti ile ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalara AK Parti sözcüsü Ömer Çelik işte böyle tepki gösterdi. Çelik; Diyanet İşleri Başkanlığının son derece saygın bir kurum olduğunu belirtti ve Ali Erbaş’ın, hem yönetim ve  hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdir edilen bir ilim adamı olduğunu vurguladı;

Çelik: Diyanet İşleri Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın taktir ettiği bir ilim adamıdır

"Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri kanunlarla belirlenmiş son derece saygın bir kuruluştur. Ve biz de diyanet işleri başkanlığı olarak ifade ediyoruz başkanımızı da diyanet işleri başkanı olarak ifade ediyoruz. Bu tartışmalar olduğu andan itibaren bu tartışmaları ayrıntılı bir şekilde izledik. Diyanet İşleri Başkanımız sayın Cumhurbaşkanımızın taktir ettiği bir ilim adamı ve taktir ettiği bir yöneticidir. Bu tartışmalar neticesinde de sayın Cumhurbaşkanı'mız bu görüşünün kamuoyuyla paylaşılmasını istemiştir." 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son dönemde yaptığı başarılı hizmetleri hatırlattı Ömer Çelik. Başkan Erbaş yönetiminde, FETÖ ve PKK terör örgütünün din istismarıyla mücadeleye karşı yapılan önemli çalışmaların altını çizdi; "Bir ilim adamı olarak ve bir yönetici olarak Fetö ve Pkk terör örgütüne karşı, gençlerin bunların sapkın ideolojilerinden korunması, milletin sahih İslam anlayışıyla daha yoğun şekilde buluşturulması konusunda son derece gayretli bir ilim adamı ve yönetici olarak değerlendirilmektedir cumhurbaşkanımız tarafından taktir edilmektedir. Bu çalışmaları sebebiyle Fetullahçı Terör Örgütü ve PKK Terör Örgütü gibi bir takım terör örgütlerinin de hedefindedir. Geldiği günden beri ortaya koyduğu çalışmalar, hükümet tarafından takdir edilmektedir. 

Çelik: Ziyaret insanidir, hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz

AK Parti sözcüsü Çelik, “İnsani bir hasta ziyaretinin ideolojik ve siyasi bir formata çekilmesinin doğru olmadığını” söyedi; "Bu ziyaret insani bir ziyarettir. Her insani ziyaretten siyasi sonuçlar çıkarmaya, ideolojik tartışma yapmaya başlarsak bunun sonu gelmez. Kendisi de ifade etti. Kendisinin buraya gidildiğinde resimler aile tarafından çekiliyor, paylaşılıyor. Diyanet İşleri Başkanı'nın bu kıyafeti söz konusu ediliyor. Diyanet İşleri Başkanı'mızın zaten kıyafeti bellidir. O kıyafetle ziyaretlerini yapıyor. Hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz. Pek çok siyasetçi siyasi sebeplerle de ziyaret yapıyoruz insani sebeplerle de ziyaret yapıyoruz. Eğer insani sebeple yaptığımız ziyaretleri illa siyasi bir formata oturtmaya kalkarsak kimse kimseyi kendi düşüncesiyle bire bir uyuşan kimse haricinde ziyaret edemez hale gelir. Dolayısıyla insani bir ziyaretten böylesine siyasi, ideolojik sonuçlar çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Diyanet İşleri Başkanı'mız, Cumhurbaşkanı'mız, hükümet'imiz tarafından takdir edilen bir ilim adamıdır, gayretli bir ilim adamıdır, başarılı bir yöneticidir. Bu çağrılara cevabımızın bu şekilde olduğunu belirtmek isterim.

Ömer çelik son olarak her konunun, gazi mustafa kemal atatürk ile ilgili tartışmaya dönüşmesini doğru bulmadıklarını da vurguladı; Her vesilenin Gazi Mustafa Kemal Atatürkle iligili tartışmaya dönmesini de doğru bulmuyoruz. Atatürk bu istiklal mücadelemizin muzaffer başkomutanı, cumhuriyetimizin kurucusu, ülkemizin ilk cumhurbaşkanı olarak her zaman değer görecektir ve her zaman hak ettiği saygıyı görecektir.