Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Yeni Zelanda ve Avustralya Temasları

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yeni Zelanda ve Avustralya’da temaslarını sürdürdü. Yeni Zelanda Etnik Topluluklar Bakanı Jenny Salesa’yla görüşen Erbaş, hükümetin cami saldırılarına karşı tepkisi ve mağdurlara yönelik desteği için teşekkür etti. Erbaş, daha sonra da Avustralya’ya geçti…  iki camiyi ziyaret etti, Türklerle bir araya geldi. 

Başkan Erbaş Cami Saldırıları Mağdurları ve Yaralı Kurtulanlarla Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yeni Zelanda’nın Christchurch Kentindeki Nur ve Linwood camilerine geçen ay düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları ve islam düşmanı saldırıdan yaralı kurtulanlarla kahvaltıda bir araya geldi. Erbaş, hayatını kaybeden müslümanların yakınlarına bir kez daha taziye ve başsağlığı dileklerini iletti. Benzer acıların yaşanmaması için artık tüm dünyanın, yükselen islam düşmanlığını karşı önlem alması gerektiğini ifade etti. 

Erbaş, saldırıya yaklaşımı ve mağdurlara desteğinden dolayı Yeni Zelanda’ya teşekkür etti

Yeni Zelanda Etnik Topluluklar Bakanı Jenny Salesa’yla da bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, olay karşısında takındığı tavır ve cami saldırılarının mağdurlarına verdiği destek nedeniyle, hükümete teşekkür etti.

Yeni Zelanda’daki temaslarını tamamlayan Erbaş, tekrar Avustralya’ya döndü. Melbourne’de, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Thomastown ve Broadmeadows camilerinde Türklerle bir araya geldi. 

Her iki camide de yoğun ilgiyle karşılanan başkan Erbaş, namaz kıldırdı. Gurbetçilerle sohbet etti.  Sonrasında, Melbourne başkonsolosluğu konutunda, Victoria Eyaleti Küçük İşletmeler Bakanı Adem Kubilay Somyürek ve Türk İslam derneklerinin yöneticileriyle buluştu.