Diyanet İşleri Başkanı Sapanca’da

26 Mayıs 2016 Perşembe

Görmez, Çok Amaçlı Yatılı Kur’an Kursunun Açılış Törenine Katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Van’da şehit düşen 6 asker için başsağlığı diledi… “Allah, onların uğruna canlarını verdikleri değerlere sımsıkı bağlı kalmayı bize nasip eylesin” duasında bulundu. Görmez, bu açıklamayı Sapanca’daki çok amaçlı yatılı Kur’an kursunun açılışı sırasında yaptı. Törendeki konuşmasında da Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak kadar anlamanın da önemli olduğunu vurguladı. 

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde inşa edilen "çok amaçlı yatılı hafızlık kur'an kursu" törenle açıldı. ‘yurtdışı din hizmetleri konferansı’ için Sapanca’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, törenin onur konuğuydu.  

Görmez, Sapanca halkının da yoğun ilgi gösterdiği açılıştaki konuşmasına, şehitlere rahmet dileyerek başladı.

“Allah, Onların Uğruna Can Verdikleri Birlikten, Kardeşlikten Bizleri Ayırmasın” 

"Dün Çaldıran'da altı evladımızı daha şehit vermiş bulunuyoruz. Allah hepsine rahmet eylesin. Allah, millet olarak bize onların uğruna canlarını verdikleri imandan, islam’dan, Kuran'dan, birlikten, beraberlikten, kardeşlikten bir an olsun ayırmasın.  Onların uğruna canlarını verdikleri değerlere sımsıkı bağlı kalmayı millet olarak bizlere nasip eylesin. Evlatlarını şehit veren bütün ailelerin, anne babaların, eşlerin, çocukların yüreklerine allah sekinet versin."

Başkan Görmez, 20 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Kur’an kursunun yapımında emeği geçenlere teşekkür etti… Kur’an’ı hayatın odağına yerleştirmenin faziletlerini anlattı.

"Bu kitap sadece okunmak için gönderilmedi. Bu kitap öyle bir kitap ki, okuması, dinlemesi, yüzüne bakması, ezberlemesi bir ibadettir. Ancak ihmal ettiğimiz iki büyük ibadet var. O da bunların gayelerini öğretir. Biri anlamak biri yaşamaktır. Anlamadan, yaşamadan biz bu kitabın yüceliğinden istifade edemeyiz. İslam ümmetinin her ferdi hafız olsa ancak manasından habersiz olsak, kitabın içinde emredilen ahkamı hayatımıza taşıyamazsak, biz o Kuran’ı yaşamazsak o vakit Kur’an bizi yüceltmez.

Diyanet İşleri Başkanı, Kur’an’ı güzel okumak kadar anlamanın da önemli olduğuna dikkat çekti… Kur’an kurslarında bu konuda yapılacak çalışmalara değindi. 

"DİB bünyesinde sayıları 30 bini bulan Kur’an kurslarımızda yeni bir çalışma içerisindeyiz. Eğer bir insan çok güzel kuran okuyorsa biz o insanın ağzına Femi Muhsin adı veririz. Bu kurslarımız Femi Muhsin oluşturmak için. Ama bu Femi Muhsinle beraber bir şeye daha ihtiyacımız var nedir o Femi Muhsin güzel anlamak bu kurslarımızda çocuklarımız okuduklarını anlayacak ve güzel bir şekilde anlatacak seviyeye gelmesi içinde çalışıyoruz. "