Diyanet İşleri Başkanlığından 15 Temmuz Genelgesi

12 Temmuz 2019 Cuma
Diyanet İşleri Başkanlığından 15 Temmuz Genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığından 15 Temmuz Genelgesi…

Diyanet İşleri Başkanlığı, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan genelgede, düzenlenecek olan etkinliklerle 15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde “Şehitlerimiz İçin Kur'an Okuyoruz” kampanyası başlatılarak, yurt genelinde tüm cami ve Kur’an kurslarında hatimler okunacak.

15 Temmuz 2019 Pazartesi günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde bu ülke için canlarını feda eden bütün şehitlerimiz için Kur’an ziyafeti programı yapılacak.

"15 Temmuz Kardeşlik Etkinliği"

Din görevlilerinin öncülüğünde Yaz Kur'an Kursu öğrenci ve velilerinin katılımıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu etkinlikler yapılacak. Bu kapsamda il ve ilçe gençlik koordinatörleri tarafından Yaz Kur'an Kursu öğrencileri arasında "15 Temmuz Kardeşlik Etkinliği" düzenlenecek. Programlarda Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Vatanım Her Şeyim" adlı çocuk kitabı ücretsiz olarak dağıtılacak.

Din istismarı ile mücadele etmek ve bu konuda toplumu Kur'an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile aydınlatmak amacıyla 81 ilde“15 Temmuz ve Din İstismarı” konulu konferanslar düzenlenecek. 3 Temmuz'da başlayan konferanslar 19 Temmuz'a kadar sürecek. İl müftülükleri tarafından bu konferanslarda “Din İstismarı” başlıklı kitap dağıtılacak.

“15 Temmuz Gecesi 90 Bin Camide Sala Verilecek”

15 Temmuz Pazartesi gününü̈ 16 Temmuz Salı gününe bağlayan gece saat 00.13'te yurt genelinde 90 bin camiden salalar yükselecek.