Diyanet Radyo 9 yaşında…

22 Temmuz 2022 Cuma
Diyanet Radyo 9 yaşında…

Diyanet Radyo 9 yaşında…

Diyanet Radyo, Diyanet Risalet Radyo, Diyanet Kur'an Radyo ile yayın hayatına devam eden Diyanet Radyoları 9 yıldır dinleyiciyle buluşuyor. 9 yıl önce Diyanet Radyo ile birlikte yayın hayatına başlayan Diyanet Radyoları; Kur'an'dan siyere radyo tiyatrolarından yarışma programlarına kadar pek çok programı dinleyiciyle buluşturuyor.

9 seneyi geride bırakan ve pek çok programı dinleyiciyle buluşturan Diyanet Radyoları Kur’an ve sünnet ışığında yayınlarına devam ediyor.

Diyanet Radyo'da dinleyiciyle buluşan "Devr-i Âlem" programında Yeni Zelanda'dan Katar'a Kamerun'dan Papau Yeni Gine'ye kadar pek çok yer sohbet tadında keyifli bir dille anlatılıyor. Selman Aktaş'ın sunumuyla dinleyiciyle buluşan programda ülkelerin kültürü, mimarisi ve daha birçok özelliği dinleyiciye aktarılıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir'in sunumuyla Diyanet Risalet Radyo'da dinleyiciyle buluşan "Hadis Sohbetleri" programında hadis-i şerifler; ihsan, iyi niyet, sabır, takva, tevekkül gibi kavramlarla birlikte dinleyiciye aktarılıyor. 

Eğlenirken öğreten yarışma programı "Beş Beşe"de canlı telefon bağlantılarıyla programa katılan yarışmacılar Kur'an'dan siyere tarihten sanata pek çok soru yanıtlıyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Selman Tuna'nın sunumuyla radyolarınıza taşınan programda hafta birincisine nostaljik radyo hediye ediliyor. Yarışmaya katılmak ise çok kolay. Katılmak isteyen yarışmacılar Diyanet Radyo web sitesinden yarışma başvuru formunu doldurarak katılabiliyorlar. "Beş Beşe" eğlenceli sunumu ve öğretici sorularıyla, sürpriz hediyelerle Diyanet Radyo'da...

Diyanet Radyo'nun musiki programı "Lâ Mekân"da Doç. Dr. Fatih Koca'nın sunumu ve birbirinden değerli konuklarla birlikte ilahiler seslendiriliyor. Birbirinden güzel eserlerin seslendirildiği programda, hadis ve Kur'an ışığında tasavvufi eserlerin İslam'daki yerine de dikkat çekiliyor.

Radyo Tiyatroları...

Kur'an'dan siyere yarışma programlarından musiki programlarına kadar pek çok programı dinleyiciyle buluşturan Diyanet Radyoları, hazırladığı radyo tiyatrolarını dinleyiciyle buluşturuyor.

"Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet" ve "Bizim Aile" radyo tiyatrolarını radyoya taşıyan Diyanet Radyoları Hz. Peygamber'in hayatını ve "Bizim Aile"nin yaşadıklarını dinleyiciyle buluşturuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Hz. Muhammed'in ve ashabının anlatılması amacıyla 160 bölüm halinde hazırlanan "Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet" isimli radyo tiyatrosunda Hz. Peygamber'in hayatı anlatılıyor. 

890 karakterin yer aldığı, 100 profesyonel seslendirme sanatçısının görev yaptığı, 120 kişilik bir ekiple hayata geçirilen radyo tiyatrosunda Asr-ı Saadet Dönemi dinleyiciyle buluşuyor.

Yaşar Koca'nın yazıp Nisan Kumru'nun yönettiği "Bizim Aile" radyo tiyatrosunda aile içi iletişim ele alınıyor. Arkası yarın formatında ilerleyen radyo tiyarosunda "Bizim Aile"nin yaşadıkları dinleyiciye aktarılırken ahiret hayatı, anne babaya karşı sorumluluklar, iman ve itikat, şükür, güzel ahlak gibi konular işleniyor. 

Diyanet Radyolarından yepyeni bir program: "Vahiyden Hayata"

Diyanet Radyo ve Diyanet Kur'an Radyosu "Vahiyden Hayata" adlı yepyeni bir programı dinleyiciyle buluşturuyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen'in anlatımıyla dinleyiciyle buluşacak "Vahiyden Hayata" programında Kur'an ve sünnet ışığında kulluk bilinci anlatılacak.

Örnek hayatlarıyla, Asr-ı Saadet ışığını yansıtan yaşamlarıyla tüm Müslümanlara yol gösteren sahabelerin hayatları "Sahabe Yolunda" programıyla dinleyiciyle buluşuyor. Her bölüm bir sahabenin anlatıldığı "Sahabe Yolunda" Aykut Burak Şimşek'in sunumuyla Diyanet Risalet Radyo'da…

Kur'an-ı Kerim ışığında hikmet ve ibret ile birlikte pek çok kıssanın anlatıldığı "Nazar-ı İlahi" programında Kur'an-ı Kerim'de anlatılan hikmetli öğütler ve nasihatler, hayatımıza yön veren kıssalar Dr. Muhammet Masum Vanlıoğlu'nun anlatımıyla Diyanet Kur'an Radyo'da dinleyiciyle buluşuyor. 

Davut Kaya'nın sunumuyla Diyanet Kur'an Radyo'da dinleyiciyle buluşan "Kur'an Hocası" programında ise namaz surelerinin okunuşu, anlamı, okunacağı yer ve okunmasının hikmetleri anlatılıyor.