Diyanet, Ramazan’a Hazır

2 Haziran 2016 Perşembe

Ramazan öncesi, müftülüklere gönderilen genelgede, iftar davetlerinin gösterişten uzak bir şekilde hazırlanması istendi… Diyanet’in, “gelin gönüller yapalım” temasıyla gerçekleştirileceği faaliyetlerde, ihtiyaç sahipleri, mülteciler ve mevsimlik işçilere yönelik hizmetlerin de geniş yer tutacağı bildirildi.

Bu yıl da mübarek Ramazan’a kavuştuk… 5 Haziran pazar akşamı ilk teravihleri kılıp, 6 Haziran’da sahura kalkıp ilk orucumuza niyet edeceğiz… 

Faaliyetlerin Teması “Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan ve Her Zaman” Olacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı öncesinde müftülüklere bir genelge gönderdi;  “Gelin gönüller yapalım, bu Ramazan ve her zaman” temasıyla gerçekleştirilecek faaliyetleri sırasında dikkat edilmesi gereken hususların altını çizdi. En dikkat çekici uyarı, düzenlenecek iftar yemeklerine ilişkindi… 

Müftülüklerden, İftar Davetlerinde Gösterişten Uzak Durulması İstendi

İmkanlar ölçüsünde ihtiyaç sahipleri, huzurevlerindeki yaşlılar, hastalar, engelliler, yuvalardaki çocuklar, mahkumları da kapsayan geniş bir kesime iftar davetleri düzenleneceği bildirildi. Bu organizasyonlarda gösterişten uzak durulmasına gayret edileceği vurgulandı.

Teravih Namazları İki Rekatta Bir Selam Verilerek Kıldırılacak

Genelgede, cami hizmetleriyle ilgili de önemli notlar yer aldı. Öncelikle teravih namazları bu yıl, iki rekatta bir selam verilerek kıldırılacak.

Ayrıca, her il ve ilçede en az bir camide hatimle teravih namazı kıldırılacak, bu camilerin isimleri önceden cemaate duyurulacak… Kadir gecesi’nde her il ve ilçede en az bir cami, sabah namazına kadar açık tutulacak.

Ayrıca, “sabah ezanları, imsak vaktinde her camide aynı anda okunacak. Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak."

Bu arada, kadın ve engellilerin ibadetleriyle ilgili sorun yaşamamaları için gerekli önlemlerin alınacağı ve engelliler için tedbir alınan camilerin halka duyurulacağı özellikle vurgulandı. 

Ramazan’da, cami görevlilerinin görev yerlerindeki yoksul ve mültecilerle ile hayırseverler arasında “kardeş aile” uygulaması başlatmaları teşvik edilecek. 

Diyanet’in mültecilere yönelik yardım faaliyetleri Ramazan’da da hız kesmeden sürecek… 

“İmkanlar ölçüsünde mültecilerin yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için imkanı olan vatandaşlar teşvik edilecek, iftar ve sahur sofraları kurulacak, onlara yönelik düzenlenecek sosyal ve kültürel faaliyetlere müftülüklerimiz katkı sağlayacak.” 

Ramazan’ın yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle turizm bölgelerine ve mevsimlik işçilere yönelik düzenlemeler de yapıldı.  

“Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle, il ve ilçe müftülüklerince turizm bölgelerinde, yayla turizminin, mevsimlik işçi ve mültecilerin yoğun olduğu yerlerde ezan okunması, namaz kıldırılması, vaaz ve irşat hizmetleri sunulması hususunda gerekli tedbirler alınacak. Ramazan ayını tatil yöreleri, sahil siteleri ve yaylalarda geçiren vatandaşlar ile mevsimlik işçilerin ibadetlerini rahat yerine getirebilmeleri ve çocukları için yaz Kur'an kursu düzenlenebilmesi için prefabrik ya da çadır mescit gibi gerekli tedbirler alınacak."