Diyanet TV’de Yeni Yayın Dönemi...

27 Eylül 2021 Pazartesi
Diyanet TV’de Yeni Yayın Dönemi...

Diyanet TV’de Yeni Yayın Dönemi...

Diyanet TV’de yeni yayın dönemi bugün başladı.

Diyanet TV'de yeni sezonun başlamasının ardından hafta içi her gün ekranlara gelen "Gündem"e Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt konuk oldu.

Diyanet TV'nin yeni yayın dönemine ilişkin konuşan Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, yeni sezonda dini konulardan kadın-aileye güncel meselelerden kültür-sanata kadar birçok yeni içeriğin Diyanet TV’de ekranlara geleceğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığının toplumumuzu birlik beraberlik içerisinde bir arada tutmak, milli bütünlüğü pekiştirmek noktasında önemli görevleri olduğuna dikkat çeken Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, “Bu bağlamda dini yayıncılıkta önemli bir mecra olan Diyanet Televizyonu da önemli bir yer tutuyor.” dedi.

Diyanet Televizyonumuz vatandaşlarımız için bir okul

Diyanet TV’nin reyting amacı gütmeden dini sahih bilgiyi toplumla buluşturmayı amaçladığını ifade eden Kurt, “Diyanet TV, toplumumuzu sahih dini bilgiyle buluşturma amacıyla Kur'an ve sahih sünnet ekseninde yayın yapan kapsamlı bir yayın organı. Tabii yayıncılık noktasında hem Diyanet İşleri Başkanımız hem de bizlerin söylediği bir husus var. Diyanet Televizyonumuz vatandaşlarımız için bir okul. Her yaş grubu için zengin içerikleriyle, programlarıyla bu okul fonksiyonunu icra ediyor.” dedi.

Diyanet TV, hiç kimsenin unutulmadığı bir ekran…

Yeni yayın dönemindeki yeni programlara ilişkin konuşan Kurt, şöyle devam etti:

“Diyanet Televizyonu hiç kimsenin unutulmadığı bir ekran, aileye önem verilen, ailenin değerinin işlendiği ve anlatıldığı bir televizyon. Bu sezon, bir aile dizimiz var. Ailenin günlük hayatından, yaşantısından, mahalle kültüründen güzel örneklerin insanımıza sunulacağı ‘Aile Deyince’ isimli bir dizi. ‘Aile Zamanı’ programımızda ise ailede yaşanan problemleri, meseleleri soru - cevap şeklinde dile getireceğiz. Peygamber Efendimiz'in hayatı, aile hayatı, Peygamber ailesinin en önemli ögesi olan Peygamber ailesindeki kadınların yeri ve önemi; hayatımıza ve bize örneklik teşkil etmesi için önemli. Bu yüzden ‘Peygamberimizin Ailesinde Kadınlar’ isimli yeni bir programımız var. Çocuklarımızın aile içerisinde yetiştirilmesi ve bu esnada karşılaşılabilen sorunların çözümüne yönelik ‘Sorun Değil’ isimli yeni başlayacak bir programımız daha var.”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’na özel “Din Görevlisi ve Vefa” isimli yeni bir programın da ekranlara geleceğini ifade eden Kurt, “Din Hizmetine Adanmış Ömürler” “Hayata Dokunanlar” programlarının da âdeta din görevlilerine teşekkür niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

Engelli vatandaşlarımız bizim için önemli…

“Engelli vatandaşlarımız bizim için önemli.” diyen Kurt, yeni yayın döneminde Diyanet TV’nin engellilere özel hazırladığı programlara ilişkin bilgi verdi. Kurt, şöyle devam etti:

“ ‘Günün Bereketi’ programını yaz döneminde işaret dili tercümesiyle ekranlara getirdik. Yine aynı şekilde ‘Yeni Güne Merhaba’yı işaret dili tercümesi ile ekranlara getireceğiz. İşaret dili tercümesiyle ‘1 Ayet 1 Hadis 1 Dua’ programımız var. ‘Sessiz’ isimli bir programımız var. Her hafta, o haftanın Cuma Hutbesi’ni işaret dili tercümesiyle engelli vatandaşlarımız istifadesine sunuyoruz. Bunlarla birlikte genel yayın akışımızda engelli vatandaşlarımız için duyarlı ve bilinçli oluyoruz. Dikkatli ve özenli olma anlayışımızı ekranımızda da ifade ediyoruz.”

Medeniyetimizin değerlerini, bize güç katan bütün unsurları vatandaşlarımızla buluşturmaya özen gösteriyoruz…

Diyanet TV’nin kültür-sanat programlarıyla da öne çıkan bir anlayışta olduğunu ifade eden Kurt, şöyle konuştu:

“Diyanet TV'nin yayınlarının önemli bir kısmını kültür-sanat programları oluşturuyor. Medeniyetimizin değerlerini, bize güç katan bütün unsurları vatandaşlarımızla buluşturmaya özen gösteriyoruz. Kültür-sanat programlarımıza da yayınlarımızda ciddi bir ağırlık veriyoruz. Bu sebeple şehir kültürünü insanımıza aktarabileceğimiz, şehirlerin öne çıkan özellikleriyle izleyenlerimizi buluşturacağımız ‘Şehir Ve ...’ isimli bir programımız var. ‘Ayinesi İştir Kişinin’; el sanatlarına yönelik yapılan eserleri ve çalışmaları insanımızla buluşturacağımız önemli bir program var. ‘Edebi’ isimli Ömer Demirbağ hocamızın anlatımıyla insanımızın keyifle izleyebileceği bir sohbet programı var. Dünyanın farklı bölgelerinden yemek kültürünü ve oraların genel kültürünü o bölgeden gelenlerle birlikte bir masanın etrafında konuşulacağı ‘Gönül Sofrası’ isimli programımız var.”

Yayınlarımızda ailenin önemini sıkça vurguluyoruz…

Diyanet TV’nin yeni programlarının yanı sıra devam eden kuşak programlarında da ailenin vurgulandığını ifade eden Kurt, şu sözlere yer verdi: 

“‘Yeni Güne Merhaba’ gibi kuşak programları içerisinde de aileye dair durumları anlatmaya devam edeceğiz. Diyanet Televizyonumuzda sahih dini bilgiyle insanımızı buluşturmaya yönelik birçok program var. Her akşam canlı olarak yayınlanan, dini bilgileri pratik bir şekilde öğrenmek adına önemli bir kaynak olan ‘Diyanet'e Soralım’ isimli programımız devam ediyor. Bununla birlikte gündemde olan tartışılan ve bu tartışılan konularda Din İşleri Yüksek Kurulu'nun mesajlarını, cevaplarını bulabileceğimiz ‘Dini Gündem’ isimli programımız devam edecek. Diyanet TV ekranında yıllardan beri devam eden Türkiye'nin ilahiyat akademisinin birikimiyle insanımızı buluşturduğumuz ‘Farklı Bakış’ isimli programla dini konulara, sorulara cevap vermeye alanında uzman hocalarımızla devam edeceğiz. ‘Düşüncenin Özü’ de bu bağlamda devam edecek programlardan.”

Çocuklar güvenle Diyanet TV’yi izleyebilirler…

Diyanet TV’nin yeni yayın döneminde de çocuklara özel programlar hazırladığını ifade eden Kurt, çocukların Diyanet TV’yi güvenle izleyebileceklerini söyledi. Kurt, şöyle devam etti:

“Çocuk programlarımız da önemli, ‘Şeker Hoca’ ismiyle ekranımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen bir çizgi filmimiz var. Çocuk ilahilerimiz var. ‘Patili ve Dostları’ isimli çocuk müziklerinin yer aldığı çizgi filmimiz var. Geçen ramazan ayında başlayan yeni yayın döneminde de yeni bölümleriyle ekrana gelecek olan ‘Mutlugiller’ isimli programımız var. ‘Bir Çocuk Bir Dünya’ isimli, çocuklarımızın eğlenerek yarıştıkları, beraber etkinlikler yapacağı programlar var. Çocuklarımızın eğlenerek izleyebilecekleri ailelerinin de çocuklara güvenle izletebilecekleri bir kanal olarak Diyanet TV önem arz ediyor.” 

İzleyicilerimiz, Diyanet TV’de yayınlanan tüm programlara internet üzerinden ulaşabilirler…

Diyanet TV YouTube kanalı, “diyanet.tv” internet sitesi ve “Diyanet Çocuk” YouTube kanalından Diyanet TV’de yayınlanan programlara erişilebeceğini ifade eden Kurt, şu sözleri kullandı:

“Sosyal medya platformlarında ve diyanet.tv internet sitemizde bütün yayınlarımızın tekrarı var. ‘Diyanet Çocuk’ isimli YouTube kanalımızda çocuk programlarımızın tekrarları var. İzleyicilerimiz, sosyal medya hesaplarından, diyanet.tv internet sitesinden Diyanet TV’de yayınlanmış bütün programlara ulaşabilirler. Aileler, ‘Diyanet Çocuk’ YouTube kanalını da takip edip çocukların güvenle izleyeceği programları çocuklarla buluşturabilirler.”

Diyanet TV yeni yayın döneminde yepyeni programlarla sizlerle…