Diyanet TV Ramazan Boyunca Her Sahur Ayasofya’da

7 Haziran 2016 Salı

Diyanet TV’nin sahur ekranı, izleyicileri ramazan boyunca Ayasofya’dan karşılayacak. Bereket Vakti Ayasofya programıyla her gece ulu mabed ayasofya’yı evlere taşıyacak olan programın ilk konuğu Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez oldu.

Diyanet TV’de sahur Ayasofya’yı evlere taşıdı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kültür Bakanlığı’ndan aldığı izinle Ramazan ayı boyunca Ayasofya'da gerçekleştirilecek Bereket Vakti Ayasofya; Kur’an’a ve Ramazana hasret Ayasofya’da, Hafız Ali Tel’in Kur’an tilavetiyle başladı. 

Bereket Vakti Ayasofya Programının İlk Konuğu Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Oldu

Ali bektaş’ın sunduğu ilk sahur programına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez konuk oldu. Sahuru Ayasofya’da idrak etmenin heyecanını yaşadığını belirten başkan Görmez, sözlerine mabedde hoş bir sada bırakan alimleri anarak başladı; 

"Fetih-i mübinden, bu yüzyılın başına kadar burada secdeyi Rahman'a varmış bütün büyüklerimize bütün ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu mabedimizin tarihi çok muhteşemdir. Bir köşesinde akşemseddinlerin irfan halkaları kurduğu mabeddir. Bir köşesinde Ali Kuşçuların astronomi dersleri verdiği bir mabeddir…"

Kur’an ayı ramazan’ı nasıl geçirmemiz gerektiğinin konuşulduğu programda başkan Görmez, mübarek ayın müminlerin kendi iradesini terbiye etme mevsimi olduğunun altını çizdi; "Ramazanın kendisi bir mektep bir okul. Ramazanın asıl gayesi gerçek özgürlüğü tattırmaktır. Neden çünkü en zor özgürlük irade hürriyetidir. İnsan kendi iradesine hakim olduğu zaman gerçek özgürlüğüne kavuşur. Gerçek özgürlüğüne kavuşan Allah'a gerçek kul olur."

Sahur vaktini kuran'ın huzur ikliminde Ayasofya’da karşılayan başkan Görmez, ramazan rahmetinin İslam coğrafyasında tam da en çok duyulduğu anda geldiğini dile getirdi;

İslam coğrafyası olarak tam da ramazanın rahmet iklimine en çok muhtaç olduğumuz bir zaman diliminde ramazan imdada yetişti. Unuttuklarımızı bize hatırlatmak için, bize 'nereye gidiyorsunuz, bu gidişat nereye' diye sormak için geldi. Ramazanın gerçekten kutlu bir misafir olarak her birimizin evine misafir olmasını ve bizi değiştirerek, dönüştürerek rabbimizle aramızdaki ilişkiyi düzelterek bizden ayrılmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

Sahur vaktinin bereketini yaşarken Fatih'in yadigarı, ulu mabet Ayasofya'nın güzelliklerini anlatacak olan Bereket Vakti Ayasofya programı, ramazan ayı boyunca Diyanet TV ekranlarında olacak.