Diyanet’e Yönelik Saldırılar

13 Ocak 2016 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun vatandaşları bilgilendirmek üzere hizmet veren dini soruları cevaplandırma platformu, bilindiği üzere geçtiğimiz hafta kapatıldı. Her türlü istismarı önlemek üzere atılan bu adımın ardından Diyanet, fetva konusunda yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz hafta çirkin saldırılara hedef olmuş, saldırı sonrası hem yüce dinimiz İslam’ı, hem de başkanlığı yıpratmayı amaçlayan haberler yapılmıştı.

Alo 190 Hattı da Kapatıldı, Yeni Bir Sistem Üzerine Çalışılıyor 

Başlatılan karalama kampanyası sonrası, asılsız bir fetvanın yer aldığı Din İşleri Yüksek Kuruluna bağlı dini soruları cevaplandırma platformu kapatıldı. Kapatma kararının alınma nedeni ise istismarları önlemekti. Bu kapsamda “alo 190 hattı” da kapatıldı. Ancak, vatandaşları dini konularda bilgilendirmek üzere yeni bir sistem üzerinde duruluyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in başkanlığında oluşturulan kurul’un yeni bir fetva hattı üzerinde çalıştığı belirtiliyor. 

Diyanet’in fetva hattına yönelik saldırılar aslında yeni değil… Bundan önce sayısız kere, vatandaşlara dini konularda hizmet vermek için açılan bu hat kötü niyetli kişilerin hedefi oldu. Hatta geçtiğimiz yıl ocak ayının sonunda mehmet görmez, katldığı bir programda bu soruna dikkat çekmiş ve bu saldırılar sürerse hattı kapatma yoluna gideceklerini söylemişti.

Din İşleri Yüksek Kurulu ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinin yaptığı çalışma tamamlandıktan sonra yeni fetva sisteminin kamuoyuna duyurulması bekleniyor.