Diyanet'te Gıda Çalıştayı

18 Nisan 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu dört oturum şeklinde gerçekleşecek olan “Dini Hükmü Açısından Gıdalardaki Ve İlaçlardaki Katkı Maddeleri Çalıştayı” düzenlendi.

Temel gıda, fermente gıdalar ve ilaçlar gibi; beslenme ve sağlık ihtiyaçları konularında bilgi verilen çalıştayda, gıdada bulunan katkı maddeleri dini ve fıkhi açılardan değerlendirildi. Gıda ve ilaçlardaki katkı maddelerini mercek altına alındığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ile Bakanlık ve kurumlardan temsilciler de katıldı. Katkı maddelerinin nelerden elde edildiği, alanında uzman isimler tarafından örneklerle anlatıldı. İşlemlerin uygunluğu konusunda değerlendirmeler yapıldı.

Ekrem Keleş: Teknik Boyutu Ortaya Koyduktan Sonra Fıkıh Hocalarımızda Meselenin Dini Boyutunu Değerlendirecekler

Diyanet İşleri Bakanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, çalıştayın dini ve teknik olarak önemli hususlara değindiğini belirtti. Keleş, teknik boyutu ortaya koyduktan sonra fıkıh hocalarımızda meselenin dini boyutunu değerlendirecekler. Allah nasip ederse her bir oturumda konular anlatılacak. İlaçlar bir oturumda katkı maddeleri bir oturumda ele alınacak” dedi.