'Düşüncenin Özü' Diyanet TV'de...

12 Mayıs 2022 Perşembe
'Düşüncenin Özü' Diyanet TV'de...

"Düşüncenin Özü" Diyanet TV'de...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Düşüncenin Özü" programında "İslam'ın insana sunduğu özgürlük alanı nasıldır?" sorusuna cevap verildi.

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Düşüncenin Özü" programında uzman konuklar tarafından dinlerin toplumsal yaşamdaki rolü, Hz. Peygamber dönemindeki toplumsal yaşam, popüler kültür gibi konulara değiniliyor.

Programa konuk olan Doç. Dr. Hülya Terzioğlu İslam'ın insana sunduğu özgürlük alanına ilişkin şöyle konuştu:

"Her yüzyılın kendi putları var. İllaki ağaçtan ya da taştan olması gerekmiyor. Her yüzyıl, kendi putunu adeta kendi üretiyor. Şimdi özgürlük öyle bir tanım buluyor ki putlaştırılıyor. Her şeyi kendisi uğruna feda edilecek bir özgürlük anlayışı var. Kural tanımamazlık, sınır bilmemezlik ve prensipsizlik anlamında olmadığını onlar da ifade ediyorlar. Batılı düşünürlerden birkaç tanesi 'Özgürlük, sınırların olduğu yerde verilen bir mücadelenin adıdır.' diyor. Şehirde, medeniyetin içerisinde özgürlüğü tartışırsınız. Sınır varsa özgürlükten bahsedersiniz. Sınırı olmayan bir yerde özgürlük de yoktur. İnsan, sınırlı bir varlıktır. Sınırlı bir varlığın 'sınırsızlık' özlemi Allah'tan ona gelen ve ebedi hayat için var olan bir arzu, bir istek sonunda da bir imana dönüşüyor. O ayrı bir şey.  Özgürlük mücadelesi sınırların tanımlandığı yerde vardır. Sınırlarınızı tanımazsanız, isminiz anarşist olur. Bunu kulluk için de yaparım. Allah-u Teala, 'Ben insanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarrattım.' Bu ayet, var olmamızın gerekçesini sürecin nasıl yürümesi gerektiğini ve nereye gittiğini anlatan en başat ayetlerden bir tanesidir. Allah-u Teala bir yöntem söylüyor. Fotoğraftaki yerinizi görmeniz için benim sizi niye yarattığımı bilmeniz ve süreci böyle takip etmeniz lazım. Hz. Adem’e 'günah işleme ruhsatı' da veriyor. Bundan daha büyük özgürlük olabilir mi?"

"Düşüncenin Özü" her Pazar saat 21.00'de Diyanet TV'de...