Ecdad Yadigarı Sefer Ağa Begovic Camii

17 Ocak 2018 Çarşamba

Evlad-ı fatihan toprağı Bosna Hersek'in Dabrica köyünde, 1600'lü yılların başında inşaa edilen Sefer Ağa Begovic camii, yıllara meydan okuyor. 407 yıllık mabet, camilerde nadir görülen saat kulesini andıran minaresiyle dikkati çekiyor.

Görüntüler evlad-ı fatihan toprakları olan Bosna Hersek’ten… Stolac şehri yakınındaki Dabrica köyündeki bu cami de bir Osmanlı mirası. 1600'lü yılların başında köye gelen yeniçeri subayı Sefer Ağa tarafından inşa ettirildi.

Sefer Ağa Begovic Camii 407 Yıllık Tarihi ve Mimarisiyle Yıllara Meydan Okuyor

Sefer Ağa Begoviç Camii, bölgedeki diğer Osmanlı dönemi camilerinde nadir görülen saat kulesini andıran minaresiyle dikkat çekiyor. Doğu Hersek bölgesinde 1610-1611 yıllarında yapılan, bölgenin en eski camilerinden olan camii, Osmanlı mimarisinin ender görülen örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tarih boyunca birçok kez savaşlar nedeniyle zarar gören ve son olarak 1993 yılında, Bosna'daki savaş sırasında yıkılan cami, Bosna Hersek ulusal anıtları koruma komisyonu tarafından 2003 yılında "Ulusal Anıt" ilan edildi.

2012 yılında da aslına uygun şekilde yenilenip tekrar ibadete açılan cami, özellikle cuma ve bayram namazlarında dolup taşıyor. Yetkililer caminin gelecek kuşaklara tanıtılması için çeşitli teknik destek çalışmaları yapılması gerektiğini belirtiyor.