Emekli Müftü Sarıkaya, Memleketi Yozgat’ta Fahri İmamlık yapıyor…

26 Temmuz 2022 Salı
Emekli Müftü Sarıkaya, Memleketi Yozgat’ta Fahri İmamlık yapıyor…

Emekli Müftü Sarıkaya, Memleketi Yozgat’ta Fahri İmamlık yapıyor…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Bütün emekli olmuş hocalarımıza da çağrıda bulunuyorum. Ömrünüz sağlığınız yettiği müddetçe camilerimiz sizler için açık, gelin cami dersleri yapın. Camilerimizin kürsülerini ilminizle, irfanınızla, bilginizle, hikmetinizle süsleyin.” çağrısı üzerine Emekli Müftü Yusuf Sarıkaya doğup büyüdüğü köyde Fahri İmam - Hatip olarak görev yapmaya başladı.
 
67 yaşındaki Yusuf Sarıkaya Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Aşağısarıkaya Köyü’nde doğdu. 1976 yılında Konya İl Müftülüğü’nde İmam-Hatip olarak göreve başlayan Sarıkaya, 2020 yılında Elazığ İl Müftüsü görevinden emekli oldu.
 
Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Aşağısarıkaya Köyü’nde Fahri İmam-Hatip olarak görevini sürdüren Sarıkaya, Ramazan ayında teravih namazlarını kıldırarak Fahri İmam-Hatiplik görevine başlamış. Sarıkaya, Kur’an kurslarında çocuklara dini bilgiler veriyor, Kur’an öğretiyor. Vakit namazlarını kıldırıyor. Cuma günleri vaaz veriyor ve cami cemaatinin sorularına cevap veriyor.
 
67 yaşındaki Sarıkaya, fahri olarak görevine nasıl başladığını şu ifadelerle anlattı:
 
“Köyümüzde imam efendi emekli olunca Ramazan imamlığı yaptım. Sonra baktım ki yine köyümüzün cemaati fazla olduğu için imam da yok döndüm ve köyümde imamlığa ve hatipliğe vaizliğe devam ediyorum.”
 
Allah rızası için görevde olduğunu ifade eden Sarıkaya, şöyle konuştu:
 
“Çocuklarımıza Kur’an eğitimi peygamberimizin hayatı ve diğer dini bilgiler vererek hem onları hazırlıyorum, hem de ben böylelikle köyümde kalarak köyümün cemaatine hizmet ediyorum. Sadece Allah rızası ve halkımızın duası için.”