Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

28 Temmuz 2022 Perşembe
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Diyanet TV'de ekranlara eğitimden sağlığa pek çok konunun ele alındığı "Günün Bereketi" programında üniversite tercihlerinde tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekildi.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih haftası başladı. ÖSYM açıklamasında; adayların tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemesi gerektiğini duyurdu. Diyanet TV "Günün Bereketi" programında üniversite adaylarını bilgilendirme amacıyla bir bölüm hazırladı. Eğitimci Muhammet Tosun'un konuk olduğu programda üniversite tercihi yapan öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Öğrencilerin tercih yaparken puana değil sıralamaya dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Tosun, şöyle konuştu:

"Her puan türünde tercih yaparken öğrencilerin sıralamaya dikkat etmesi gerekiyor. Alınan puanın size sunduğu sıralama önemli. Barajın kaldırılması da çok etkili oldu. Çok az bir öğrenci sıralamaya dahil olmadı. 2 milyon 900 bin kadar öğrenci tercih yapabiliyor. Öğrencinin, geçmiş yıllarda hangi puanla hangi bölümün kazanıldığı hususundan ziyade hangi sıralamayla hangi bölüme yerleştiği kıyasını yapması önemli. Yani öğrenciler tercihlerinde sıralamalarına dikkat etmeliler."

Tercih yaparken adaylar tercih aralığını nasıl tutmalı?

"10 binde olan bir aday eşit ağırlıktaysa 5 binlerden başlayarak 30 bin sıralaması olan bölümlere kadar tercih sıralamasını yapsın. Sayısal için 5-6 binin gelme ihtimali çok yüksek değil. Aklında kalmaması açısından şansını deneyebilir. Sayısalda 50 binde olan bir öğrenci 35-40 bin aralığından başlasın. 75-80 binlere kadar tercihini götürsün. Sayısalda 50 bindeki bir öğrenci 45 bin ile 55 bin arasında bir yere yerleşir. O aralıkta çok farklı hareketler olmuyor. Çünkü kendi puan türlerinde sıralanıyorlar. Eşit ağırlıkta 50 bindeki öğrenci 65-70 bindeki yerlere de yerleşemeyebilir. Böyle bir ihtimal de söz konusu. O öğrenciye geriye doğru bir tercih yap diyoruz. Çünkü kendini garantiye almasını istiyoruz."

"Günün Bereketi" hafta içi her gün saat 10.30’da Diyanet TV’de…