'Farklı Bakış'ta 'Ehl-i Sünnetin Temel Dinamikleri' konuşuldu....

9 Haziran 2021 Çarşamba
'Farklı Bakış'ta 'Ehl-i Sünnetin Temel Dinamikleri' konuşuldu....

"Farklı Bakış"ta "Ehl-i Sünnetin Temel Dinamikleri" konuşuldu....

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Farklı Bakış"ta "Ehl-i Sünnetin Temel Dinamikleri" konu başlığı ele alındı.

Prof. Dr. Ahmet İshak Demir ve Prof. Dr. Sinan Öge'nin konuk olduğu programda ehl-i sünnet konusu etraflıca konuşuldu.

Programda, "Ehl-i sünnet ve'l-cemâat ne anlama gelmektedir?" "Ehl-i sünnet tanımının tarihçesi nedir?" "Ehl-i sünnetin önder alimleri kimlerdir?” sorularına cevap verildi.

"Ehl-i sünnet ve'l-cemâat"in anlamını açıklayan Prof. Dr. Ahmet İshak Demir şu ifadeleri kullandı:

"Ehl-i sünnet ve'l-cemâat cümlesinde ehil, insanlar demek. Sünnet ve cemâat diye iki kavramımız var. Sünnet, Hz. Peygamber'in dini konularda takip ettiği yoldur. ‘Peygamber Efendimiz'in sünneti’ diyoruz. Buradan geliyor. Cemâat de geleneğimizde bilindiği üzere birinci şahıs olarak ashab kabul edilir. İkinci anlam da bu ashabın birlikte oluşudur. Ehl-i sünnet ve'l-cemâat, büyük grubu dağıtmadan devam eden ashabın çoğunluğu, onların yolunda giden ilk neslin devam ettiği yol anlamına geliyor."

"Bütün mezhepler, iman esası dediğimiz hususlarda müttefiktirler." diyen Prof. Dr. Sinan Öge, "Allah'ın bilme sıfatına ilişkin mutezile ile ehl-i sünnet arasında bir farklılık var mı?"  sorusuna şu sözlerle yanıt verdi:

"Bütün mezhepler, Allah'ın alim olduğunu kabul eder. Musiliddin ve zarurat-ı diniyye dediğimiz budur. Kesin olan ihtilafa fırsat olmayan temel iman esası dediğimiz hususlarda zaten müttefikler. Dolayısıyla ikisi de Allah'ın alim olduğunu biliyor. Özü itibarıyla Allah her şeyi bilendir. Esas olan budur. Allah bakidir, bütün mezhepler buna inanır."

"Farklı Bakış" Sami Bayrakcı'nın sunumuyla her Pazartesi 22.00'de Diyanet TV'de...