Fatih Camii Ayağa Kaldırılıyor

12 Şubat 2019 Salı

Edirne’de, “Enez Ayasofyası” olarak bilinen; cami olarak 5, yapı olarak 8 asırlık Fatih Camii, adeta küllerinden yeniden doğuyor. Sadece bir buçuk cephe duvarı ayakta kalan cami, tamamen aslına uygun olarak yenilendi. Çalışmaların üçte 2’si tamamlandı. Tarihi cami, bu yıl içinde ibadete açılacak.

"Enez Ayasofyası" olarak bilinen 5 asırlık Fatih Camii bu yıl içinde ibadete açılacak

Doğu Roma İmparatorluğu tarafından 12. yüzyılda inşa edilen, Fatih Sultan Mehmet'in 1456'da Cenevizlilere ait Enez'i fethetmesi sonrası camiye çevirdiği caminin yenileme çalışmalarında sona gelindi. Osmanlı döneminde 1700'lü yıllarda birkaç kez onarımdan geçirilen ancak  bölgede yaşanan 1965 depremi sonrası bir kısmı yıkılan caminin restorasyonuna 2016 yılında başlanmıştı. 

Deniz kenarındaki Enez Kalesi yanında bulunan ve sadece 1 buçuk cephesi ayakta kalan tarihi yapıdaki çalışmalar, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yürütülüyor. Caminin vakfiyesine uygun olarak çatı örtüsü, minaresi veorta ve kuzey duvarları yenilendi. Çevresi temizlendi.  Kemer ve tonozlarda süren çalışmaların sona ermesiyle, tarihi caminin 53 yıl sonra yeniden ibadete açılacak. 

Enez Ayasofyası olarak bilinen 5 asırlık Fatih Camii'nin ibadete açılmasının ardından yerli ve yabancı turistlerin de ziyaret adreslerinden biri olacak.