Filistin’de İsrail Zulmü

19 Nisan 2018 Perşembe

Filistin’deki gelişmelerle devam ediyoruz. İsrail güvenlik güçleri, filistinlilerin “Esirler Günü” gösterilerine de orantısız güçle müdahale etti.  Han Yunus’ta ise İsrail savaş uçaklarının hava saldırısında 4 sivil yaralandı. BM Raportörleri, İsrail’in başvurduğu şiddeti kınadı.

Esirler günü gösterisine müdahale edildi, hava saldırısında 4 filistinli yaralandı

İsrail hapishanelerindeki filistinlilerin yaşadığı sıkıntılara ve diğer hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla her yıl 17 nisan'da gerçekleştirilen "Filistin Esirler Günü" dolayısıyla Batı Şeria'nın Ramallah kentinde gösteriler düzenlendi. İsrail güçleri guruplara gaz bombalarıyla müdahale etti. İsrail Hava kuvvetleriyse Han Yunus kentinin doğusundaki Huzaa beldesine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda birinin durumu ağır 4 filistinli yaralandı.

İsrail’in yasa dışı cinayetleri ve sivillere karşı ateşli silah kullanmasına öfkeliyiz

Bu arada Gazze sınır hattında devam eden toprak günü etkinlikleri ve büyük dönüş yürüyüşüne katılan filistinlilere ateş açarak 34 filistinliyi şehit eden İsrail’e BM özel raportörlerinden kınama geldi. 5 raportör ortak yazılı açıklama yaptı;

Uluslararası Filistin ve Kudüs’e destek sendikalar birliği organize edecek

"Yasa dışı cinayetlere ve akıl almaz derecede yüksek sayıda yaralanmalara neden olan ateşli silahların kullanmasından duyduğumuz öfkeyi belirtmek istiyoruz. Gazze halkının toplu olarak cezalandırılmasını ve ablukanın insan hakları üzerindeki inkar edilemez olumsuz etkilerini görmezden gelemeyiz."

Öte yandan, “Doğu Kudüs Filistin’in Başkentidir” sloganıyla uluslararası bir organizasyona gidiliyor. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın başkanlığını yürüttüğü uluslararası Filistin ve Kudüse destek sendikalar birliği, ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını 50 ülkede işçilerin katılımıyla protesto edecek. Birlik üyesi sendika temsilcilerini 11 Mayıs'ta Tunus'ta toplayacak örgütün çağrısıyla işçiler, Kudüs'ün işgalinin sona ermesi ve Filistin'in özgürlüğü için meydanlara inecek.

Doğuştan engelli Secud, Muhammed ve Enes kardeşlerin tedavisine başlandı

Öte yandan doğuştan vücudunun belden aşağısı olmayan ve İsrail ambargosu altındaki Gazze'de tedavi olamayan üç engelli kardeş, 11 yaşındaki Secud, 9 yaşındaki Muhammed ve 2,5 yaşındaki Enes'in Ankara’da Sağlık Bakanlığı Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisine başlandı.