Filistinli Lastik Çocuk Yusuf

9 Ekim 2017 Pazartesi

 

Filistinli lastik çocuk Yusuf ile tanışın. Yokluklar içinde kendini eğiterek jimnastikçilere taş çıkartıyor. Yusuf’un amacı uluslararası alanda kendini göstermek.

Gazzeli lastik çocuk Yusuf El-Behtini, uluslararası yarışmalara katılmak için destek bekliyor..

12 yaşındaki Yusuf’un antrenörü, abisi Muhammed. Muhammed, Gazze’de jimnastik kursu olmadığı için internetten bulduğu videoları izleyerek evde, sokakta her yerde kardeşine antrenman yaptırıyor.

Yusuf büyük köprü duruşu halinde 14 saniyede 20 metre yürüyebiliyor. Bu anlamda, Guinness Rekorlar Kitabı’nda aynı mesafeyi 17 saniyede geçen kişiyi geride bırakıyor.

"Yeteneğimi 2 yıl önce abim sayesinde keşfettim. O zamandan bu yana da Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek için bu kabiliyetimi geliştirmeye çabaladım, çok çalıştım. Bütün dünya Gazze'nin yeteneklerle dolu olduğunu bilsin diye uluslararası yarışmalara katılmak istiyorum"

Muhammed, kardeşinin videolarını Guinnes yetkililerine iletti ve Ürdün’de yapılacak deneme programına davet aldı.

Yusuf, eğer Refah Sınır Kapısı’nı geçebilirse Ürdün’deki rekor denemesinde uluslararası anlamda kendisini gösterecek. İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nden ancak Mısır'ın izniyle Refah Sınır Kapısı'ndan yurt dışına çıkılabiliyor.