Filistinlilerin Evleri Yıkılıyor

4 Eylül 2018 Salı

İsrail, bir yandan hızla yahudi yerleşimlerini genişletiyor, bir yandan da Filistinlilerin evlerini başlarına yıkıyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli 4 aile daha evsiz kaldı. Bu arada, ABD-İsrail planı olan “Filistin-Ürdün Konfederasyonu” önerisiyle ilgili olarak, Filistin yönetiminin verdiği mesaj tartışılıyor.

Bahane yine aynıydı. İşgal ettiği Filistin kentlerinde yahudi yerleşimlerini hızla genişleten İsrail, bir yandan da filistinlilerin evlerini “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yerle bir ediyor. Batı Şeria'da da Filistinli ailelerin yaşadığı 4 evi yıktı. Yıkıma tepki gösteren Filistinlilerin karşısına yine İsrail askerleri çıktı. Filistinliler evlerinden, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiler kullanılarak çıkarıldı. İsrail askerlerinin saldırısında 6 kişi yaralandı, 7 kişi gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. 

“Filistin-Ürdün Konfederasyonu” önerisine Filistin yönetiminin yaklaşımı tartışılıyor

İsrail güçleri karşısında direnen Filistinliler aslında çaresiz. İsrail’in elindeki Kudüs Belediyesi yıllardır filistinlilerin evlerine ruhsat vermiyor. Hatta iddialara göre ruhsatlı olanları bile ruhsatsız göstererek yıkıma zemin hazırlıyor. İsrail, ev yıkımlarında önce aileleri tebligat göndererek evlerini kendilerinin yıklamaları istiyor. Ailelerin buna tepki göstermeleri üzerine yıkım İsrail güçlerince yapılıyor ve bir de Filistinli ev sahiplerinden yıkım ücreti tahsil ediliyor.

Batı Şeria’da Filistinli 4 ailenin daha evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıldı

Filistin’de “Konfederasyon” tartışması ise yönetim ile Hamas’ın arasında soğuk rüzgarlar estiriyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın açıkladığı ve ABD'li yetkililer tarafından kendisine sunulan "Ürdün'le konfederasyon kurulması" teklifi tartışılıyor. Filistin devlet başkanlığından yapılan açıklamada, Ürdün'le konfederasyon konusuna iki halkın karar vereceği belirtildi. Ürdün hükümeti ise "Ürdün'ün Batı Şeria'ya bağlanmasının tartışma kabul etmeyeceğini ve imkansız olduğu" görüşünde. 

ABD-İsrail planına Filistin yönetiminin “Halklar karar verir” açıklaması tepki çekti

Hamas'tan yapılan açıklamada ise Mahmut Abbas’ın "konfederasyon" açıklamasına tepki geldi. "Bu plan filistin meselesinin tasfiyesidir"  ifadesi kullanıldı. “Ürdün ile konfederasyon” planına İsrail de destek veriyor. İsrail Bilim, Teknoloji ve Uzay bakanı Ofir Akunis "iki devletli çözüm öldü. Filistin terör devleti asla kurulmayacaktır. İki alternatif var. Ya özerk yönetim ya da Ürdün ile konfederasyon sistemi olacaktır. Bunlara karşı farklı bir alternatifin çıkma olasılığı çok düşük" dedi.

Öte yandan Hamas ile İsrail arasında, müzakereleri süren, Gazze konusundaki anlaşma zeminine yönelik olarak Başbakan Binyamin Netanyahu “Hamas'ın elinde tuttuğu İsrailli askerleri iade edilmeden anlaşma yok” dedi.

Denize açılan aktivistlerin teknelerine İsrail askerlerince ateş açıldı

Bu arada, Gazze ablukasını kırmak maksadıyla 50 tekne ile denize açılan Filistinli eylemcilere israil deniz kuvvetleri ateş açarak müdahale etti.  Bir filistinli yaralandı. 24 kişi biber gazından etkilendi. Ablukayı kırmak isteyen gazzeliler, 29 mayıs'tan bu yana altıncı kez denize açılma eylemi gerçekleştirdi. Teknelerde ise yaralı ve hastalar ile öğrenciler bulunuyordu.