Gaziantep’te Hafızlık Merasimi Düzenlendi

2 Eylül 2019 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı tarafından Gaziantep’te hafızlık merasimi düzenlendi. Hayriye Büyükekşi Camiinde düzenlenen "35. Hoşgör Hafızlık Merasimi"nde, Kur'an tilavetinin ardından, hafızlığını tamamlayan 85 öğrenciye başarı belgesi verildi.

Hafızlık merasimine katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu hafızlığın, İslam alemi için önemine dikkat çekti. Başkan Yardımcısı Muslu "İmanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur'an eğitiminden ve onu yaşamaktan geçmektedir." dedi.

Toplumun yükselmesi için Kur'an eğitimin şart olduğunu ifade eden Muslu, "İmanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur'an eğitiminden ve onu yaşamaktan geçmektedir. Bu çerçevede ahlaklı, güvenilir, idealleri olan ve sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesi için sağlıklı bir din eğitimi verilmesi gerektiği yadsınamaz gerçektir. Toplumun yükselmesi, ülkemizin madden ve manen kalkınması, Kur'an ile bütünleşmiş ve Peygamber Efendimiz'in ahlakını kuşanmış nesillerin yetişmesine bağlıdır. Böyle bir anlayışın filizlenmesi, ülkemizin ve dünyanın daha güvenli ve mamur hale gelmesini de temin edecektir. Hafızlık bu anlamda büyük bir nimet ve berekettir." dedi.

Hafızlığın bereketinin sadece kendisiyle sınırlı olmadığına dikkati çeken Muslu, "Hafızın annesi, babası, ailesi, köyü, mahallesi, kısacası yaşadığı çevre de bu bereketten nasiplenir. Çünkü hafız, Allah'ın kitabı için kendisini seçtiği ve emanetini yüklediği özel bir insandır. Dolayısıyla onlara yakışan insanın yaradılış gayesine, Kur'an'ın gönderiliş hikmetine uygun bir idealin peşinde koşmalarıdır." diye konuştu.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun yanı sıra, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, çevre il ve ilçe müftüleri, öğrenci velileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.