Gazze’de Bir Şehit Daha

6 Temmuz 2018 Cuma

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdığı gün, Gazze’de protesto gösterilerine katılmıştı 16 yaşındaki Mahmut. 14 Mayıs’tan bu yana yaşam mücadelesi veriyordu; ama olmadı, o da Filistinli şehitler kervanına katıldı. İsrail güvenlik güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da evlerinin yıkımına direnen Filistinlilere de vahşice saldırdı.

16 yaşındaki Filistinli genç de şehit oldu

Gazze'nin doğusunda 14 Mayıs'ta ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde başından yaralanan 16 yaşındaki Mahmud Macid Garbali, maalesef kurtarılamadı. İsrail’in gazze katliamının 136’ıncı şehidiydi Mahmd Macid. Büyük Ömer Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Askerler direnen Filistinlilere saldırdılar, kadın ve çocukları yerlerde sürüklediler

İşgal altındaki Kudüs'ün doğusundaki Han El-Ahmer'de bedevilere ait ev ve ağılların hukuksuzca yıkımı sırasındaysa gerginlik yaşandı. İsrail askerleri yıkıma tepki gösteren filistinli aktivistlere saldırdı.

İsrail'in yahudi yerleşim yeri inşa etmek için son hedefi ise Han El-Ahmer bölgesi. Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasında kritik bir öneme sahip bölgede yer alan Han El-Ahmer'de, İsrail'in 1953'te Necef Çölü bölgesinden zorla göç ettirdiği bedevi Filistinli aileler yaşıyor. Han El-Ahmer, Doğu Kudüs'ten ölü deniz'e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük arazide yer alıyor. İsrail yönetimi, 1999'da aldığı kararla bölgede yahudi yerleşimi kurmaya çalışıyor, ancak uluslararası tepkiler nedeniyle bu planı uzun bir süredir rafta tutuyordu. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Doğu Kudüs'te Han El-Ahmer'deki Filistinli bedevilere saldırısını kınadı. Hamas ve İslami cihad hareketi de, bölgede  bedevilere ait ev ve ağılları yıkmak için düzenlediği baskını, "etnik temizlik" ve "halka yönelik yeni bir saldırı" olarak nitelendirdi. Bir tepki de Avrupa Birliğinden geldi. AB Komisyonu Sözcülüğü “İsrail'in yıkımları ve aynı bölgede yeni yerleşim birimleri inşa etme planları iki devletli çözüm ve kalıcı barışa yönelik tehditleri artırıyor" açıklamasını yaptı.

Emin selim: Türkiye’ye teşekkür etmek istedim ama İsrail askerleri tahammül edemedi

Elinde türk bayrağı taşıyan Filistinli gencin, İsrail askerlerince vurulma anı böyle yansımıştı kameralara. Gazze sınırında büyük dönüş yürüyüşü etkinlikleri sırasında yaralanan Emin Selim, tedavisinin ardından Gazze'nin Şucaiyye beldesindeki evinde ağırladı türk gazetecileri. Beni  dalgalandırdığım Türk bayrağı nedeniyle kasıtlı vurdular dedi.