Gazze'de Şehit Sayısı Artıyor

29 Mayıs 2018 Salı

Gazze’den bir şehit haberi daha geldi. İsrail’in, toprak günü yürüyüşüne saldırılarında katlettiği filistinlilerin sayısı 68’e yükseldi. Halen onlarca ağır yaralı yaşam mücadelesi veriyor. Onlardan biri de Ala Sevafiri. henüz annesinin karnındayken İsrail’in gaz bombası sonucu zehirlenerek engelli olan Kalan Ala, 26 yıl sonra İsrail silahlarına bir kez daha hedef oldu. Şimdi hayata tutunmaya çalışıyor.

İsrail kurşunuyla ağır yaralanan bir Filistinli daha şehit oldu 

İsrail’in önceki gün topçcu atışıyla saldırdığı gazzze’de 2 sivil şehit olmuştu. Ağır yaralı filistinlilerinden birinin daha şehit olmasıyla sayı üçe çıktı. Gazze sınırındaki barışçıl toprak günü etkinliklerine ateş açarak müdahale eden İsrail, orada da dünyasın gözleri önünde  67 filistinliyi şehit etmişti. Bir şehit haberi daha geldi. Gazze sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterileri sırasında israil askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan 28 yaşındaki Nasır Arif Abdurrauf El-Urayni tül müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

El Urayni, İsrail’in saldırılarında yaralanan 3 binin üzerindeki filistinliden biriydi. İsrail, abluka altındaki Gazze’de, Türkiye’nin yaralıları tedavi isteğine olumlu cevap  vermiyor.

İsrail kurşunuyla yatağa mahkum olan Ala es Sevafiri, İsrail’in zulmüyle annesinin karnında tanışmıştı aslında. Annesinin 1992 yılında kendisine hamile iken katıldığı gösterilerde İsrail'in attığı göz yaşartıcı gaz bombalarından etkilenmesi nedeniyle doğuştan beyin atrofisi oldu. Konuşma güçlüğü çeken ve sık sık kramp sorunu yaşıyordu. Buna rağmen Gazze sınınırdaki barışçıl gösterileri katıldı. Gazze Şeridi'nde geçen pazar düzenlenen barışçıl gösteriler sırasında "patlayıcı kurşunla" vurulan 26 yaşındaki Ala Sevafiri, karnından isabet alarak ağır yaralandı. 

Ala Gazze'deki şifa tıp kompleksi'nde kısıtlı imkanlarla tedavi olmaya çalışıyor. Annesi, engelli olmasına rağmen, onun tüm vatanseverliğiyle Gazze’deki toprük günü etkinliklerine katılma isteğini bakın nasıl anlatıyor. "İşleme yapmak için nakış malzemelerini ve biraz erzak alarak kızımın katılmayı çok istediği bu etkinliğe gittik. Hiçbirimizin silahlı olmamasına rağmen israil askerleri, arkadaşıyla bölgede geçen  kızıma keskin nişancı tarafından ateş edildi.”

Anne intisar, Gazze’de kızı gibi birçok ağır yaralı bulunduğunu, abluka nedeniyle altyapı, ilaç ve tıbbi malzeme eksikliğinin had safhada olduğunu belirterek, dünyaya seslendi; “Kızımın ihtiyacı olan ilaç ve tıbbi ekipmana ulaşamıyoruz. Dünyaya, özellikle de İslam dünyasına ve arap ülkelerine, kızının ve diğer yaralıların tedavilerini üstlenmesi için acil yardım talebinde bulunuyorum, Filistin içinde de tüm gurupların birlik içinde mücadele etmesini istiyorum.”

13 Filistinliyi yaraladılar, 9 Filistinli gözaltına alındı

Öte yandan, Filistin’de İsrail zulmü sürüyor. İsrail askerleri Ramallah yakınlarındaki bir mülteci kampına yapılan baskında 13 filistinliyi yaraladı, 9 filistinli gözaltına alındı.