Gençler Köle Adasında

6 Nisan 2018 Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı Afrika ülkesi Senegal’i ziyaretiyle tanımıştık köle adasını. Batıya pazarlanan 12 milyon Afrikalının köle olarak satıldığı, insanlık tarihinin utanç müzesi olan Senegal’deki köle adasının Türkiye’den ziyaretçileri vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyarak Senegal'deki Köle Adası'nı ziyaret ettiler

Batı’nın vahşi yüzünn en önemli ibret vesikalarından birisi olan Senegal’deki gore, bilinen adıyla ise köle adası adasının Türkiye’den ziyaretçileri vardı. Kahramanmaraşlı 20 genç, başkent Dakar açıklarındaki adayı gezdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Senegal ziyaretinde Afrika’da batının yaptıgı insanlıkdışı köle ticaretinin utanç vesikasi olarak bir açık müze olan köle adasının türkler tarafından ziyaret edilmesini istemişti. 

Köle adasında, 16 yüzyılın ortalarında Portekiz, Hollanda, İngiltere ve Fansa'nın sömürgecilik faaliyetlerine sahne olan Senegal'de, batı Afrikadan Amerika ve Avrupaya götürülen yaklaşık 12 milyon köle için sevkiyat üssü olarak kullanılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine harekete geçen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, gençlerden oluşan kafileyi, her köşesinde köle ticaretinin izlerini taşıyan adaya gönderdi.

Uzun süre fransız sömürgesinde kalan adayı ziyaret eden gençler, 28 köle evinden biri olan binayı gezdi. Türk kafilesi, müslümanların adadaki tek ibadet yeri olan ve restore edilip büyütülmesi için Türkiye'den yardım bekleyen Goree Camii'ni de ziyaret etti.