Gençlerin Kutsal Topraklarda Yolculuğu Sona Yaklaşıyor

9 Mart 2017 Perşembe

Diyanet’in organizasyonuyla kutsal topraklara umre ziyareti yapan gençlerin yolculuğu sürüyor. 70 üniversite öğrencisinin Mekke’deki son anlarını Diyanet Haber görüntüledi.

Diyanet’in bu yıl ilk kez üniversite öğrencilerine özel olarak hazırladığı umre programına katıldılar. Binlerce kilometreyi aşıp Mekke’ye gittiler. Telbiyeler ve Salat-u Selamlarla Kabe’ye ulaştılar.

Gençler, Mekke’deki ilk günlerinde tavaf ve say yapıp umre ibadetlerini yerine getirdiler. 70 genç, kutsal beldede duydukları coşkuyla umre ibadetiyle de yetinmediler.

Gençler yolculukları ile ilgili şunları söyledi. “Umremizi bitirdik öğrenci arkadaşlarımızla nafile umre yapmak için tenim mescidine gidiyoruz. Şimdiye kadar görevli geldik ama gençlerle olmak bir başka günümü çok az belki ama dolu dolu geçtiği için bereketli oluyor 7 gün 70 güne bedel olacak inşallah.”

Nafile ibadeti için ihramlarını giyen gençler ilk günkü gibi heyecanlıydı. Gençler yolculuklarının önemini şunları söyleyerek açıkladı:

“Sanki Türkiye evim değildi Kâbe asıl evimmişde hani ben gurbetteymiş gibi hissettim burada. İnşallah ülkemiz içinde dua edeceğiz, inşallah gelmek isteyen herkes buraya gelme imkanı bulur. Diyanet’e de çok teşekkür ederiz böyle bir organizasyon yapıp bizi buralara getirdiği için”

“Zaman çok hızlı geçti yani geleli 3 gün oldu ama sanki ilk gün ki gibi şöylede bir duygu var hep buradaymış gibi, yani burayı biliyormuşuz gibi çok heyecanlıyız hala namazları kılarken büyük bir aşk ve şevkle kılıyoruz. Umremizi yaptık şuanda ikinci umremizi yapacağız tavaflarımız devam ediyor güzel geçiyor duyguluyuz.”

Ve gençler 5. günün ardından Kâbe’ye ve Mekke’ye veda ettiler. Yolculuklarının ikinci aşaması için, Peygamber Efendimiz’in kabrinin de bulunduğu Medine-i Münevvere’ye doğru yola çıktılar…