''Gençlerin Sanatında Peygamber Sevgisi'' Konulu Sergi Açıldı

26 Kasım 2018 Pazartesi
''Gençlerin Sanatında Peygamber Sevgisi'' Konulu Sergi Açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Ayasofya’da düzenlenen “Gençlerin Sanatında Peygamber Sevgisi” konulu sergi açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla "Gençlerin Sanatında Peygamber Sevgisi" konulu sergi açıldı.

Ayasofya Müzesinde "Peygamberimiz ve Gençlik" temasıyla düzenlenen sergide, hüsnü hat, tezhip ve ebru alanında eser veren sanatkarların eserleri yer alıyor.

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenen serginin açılışını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı yaptı.

Martı, açılışta yaptığı konuşmada Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması olarak “Peygamberimiz ve Gençlik” başlığının seçildiğini ifade ederek, “Hem Peygamber Efendimizin dilinden gençliği dinlemek hem Peygamber Efendimizin örnekliğinde gençlerimizle sağlıklı bir iletişimin yollarını aramak hem de gençlik sorunlarına Peygamber Efendimizin sünnetinden çözümler üretebilmek amacıyla bu konu enine boyuna işlendi” dedi.

Hat sergisinin sanatseverlerin gönül dünyasına değerli katkılar sunacağını dile getiren Martı, “Peygamber Efendimizin o eskimeyen risaletini, eskimeyen tebliğini, sünnet-i seniyyesini ve muhabbetini bizlere bir kere daha anımsatmış olacak” diye konuştu.

Martı, eserleriyle sergiye katkı sunan sanatkârlarımızın hepsinin 40 yaşının altında genç sanatçılar olduğunu belirterek, “İlk defa Ayasofya'da genç sanatçıların kaleminden, fırçasından, yine genç sanatçılarımızın damla damla dökülen ebrusundan Peygamber Efendimize olan muhabbeti izlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Serginin geleneksel Türk İslam sanatlarının bir taraftan sanat icazeti verirken diğer taraftan da Peygamber sevgisini nesilden nesile nasıl aktardığını belirten Martı, “Bu sergi bize her türlü rikkatin, her türlü letafetin ve zarafetin izini bünyesinde barındıran Türk İslam sanatlarının yetiştirdiği genç sanatkarlara sadece sana tecrübesi değil, Peygamber sevgisi de aktardığını gösterecek” diye konuştu.

Martı, sergiye katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Huriye Martı, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, serginin açılış kurdelesini kestikten sonra sergiyi gezdi.

Ayasofya’da ziyaretçilerini bekleyen sergi, 3 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.