Gençlerin Umre Yolculuğu

7 Şubat 2018 Çarşamba

Diyanet’in organizasyonuyla mübarek belde Mekke’ye giden üniversiteli gençlerin ve velilerin umre yolculuğuna dair izlenimlerimiz sürüyor. Diyanet TV ekibi kafile ile birlikte ikinci umresini yaptı;  Arafat, Sevr Dağı ve Kabe müzesi gibi kutsal mekanları ziyaret etti. 

İkinci kez umre yaptılar, İslam tarihi açısından önemli mekanları ziyaret ettiler

Samsun’dan kutsal topraklara giden öğrencilerin, umre sevinci yaptıkları ikinci umreyle daha da katlandı. Yine ihramlarını giydiler namazlarını kılıp Kabe’nin yolunu tuttular. Otobüslerle Kabe’ye ulaşan kafile, bir kez daha Harem-i Şerife kavuşmanın, o, kelimelere sığmayan mutluluğunu yaşadı. Bir haftalık umre programında zaman kısıtlıydı. Bunun bilincinde olan umreciler, vakit kaybetmeden Kabe’yi tavaf etmeye başladı. 

Genç umreciler tavaflarını bitirdikten sonra namazlarını kıldı; Safa ve Merve tepeleri arasında say vazifelerini yerine getirdi. Say ibadetlerinin ardında dua eden gençler günahlarından arınmak için Allah’a yakarışta bulundu.

Daha sonra tıraş olan umreciler ikinci umre ibadetlerini tamalamanın mutluluğunu yaşadı. Umre kafilesi ibadetlerinin yanında Mekke’de bulunan önemli mekanları da ziyaret etti. Umrecilerin duraklarından ilki Kabe müzesiydi…

Kafiledekiler Kabe-i muazzama'nın Osmanlılar zamanında kullanılan ahşap minberi, Hacer'ül Esved'in bakırdan yapılmış, kenarı yırtık muhafaza kapları, Makam-ı İbrahim'in pirinçten eski muhafazasını görme fırsatı buldular. Osmanlı döneminde 3'üncü Murat Han'ın yaptırdığı taş oyması, Allah, Muhammed ve Çar-ı Güzin lafızları, eski Kabe kapıları da müzede sergileniyordu. Dahası Kabe’nin örtüsü de burada işleniyordu.

Öğrencilerin bir diğer durağı Arafat’tı… Cebeli rahmeyi ziyaret eden öğrenciler duygu yüklüydü. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed ile Hz. Ebubekir’in hicret yolculuğu sırasında kaldığı Sevr Dağı da ziyaret edildi. 

Kafile, Sevrin eteklerinde dua etti…