Geri Kabul Anlaşması Yürürlükte

5 Nisan 2016 Salı

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma gereği, 20 Mart’tan sonra avrupa’ya geçen mülteciler Türkiye’ye iade edilecekti. Anlaşma bugün itibariyle yürürlüğe girdi.İlk mülteci grubu İzmir’in Dikili ilçesine geldi. Kayıt işlemlerinin ardından mülteciler, otobüslerle kamplara gönderildi.

İlk Sığınmacı Grubu Midilli Adasından İzmir’in Dikili İlçesine Gönderildi

Avrupa Birliği, Suriyeli mültecileri Türkiye’ye iade etmeye başladı… Sabah erken saatlerde Midilli adası'ndaki Moria kampından gönderilen 138 göçmen, İzmir-Dikili limanı'na geldi.

Burada mültecilerin kayıt işlemleri yapıldı. Burada uluslararası hukuk kuralları ve insani yaklaşımlar da dikkate alınarak, gelen göçmenlerin Yunanistan’da daha önce alınan parmak izleri ve kimlik bilgileri ile birlikte eşleştirme çalışmaları yapılarak parmak izleri uyanlar gemiden indirildi

Mülteciler, sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra polis korteji eşliğinde otobüslerle kamplara gönderildiler…"sığınmacı geri kabulü ve değişimi" çerçevesinde, 42 suriyeli sığınmacıda Türkiye’den Almanya’ya gönderildi. 

Geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında geri kabul anlaşması yapılmıştı. Anlaşmaya göre, 20 mart’tan sonra Ege’den avrupa’ya kaçak geçen suriyeliler, grup grup Türkiye’ye iade edilecek. Türkiye de kabul ettiği sayısınca, yurdun çeşitli yerlerindeki kamplarda ağırladığı mülteciyip Avrupa’ya gönderecek…