Görmez, Papa'nın Bosna ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu

5 Haziran 2015 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Papa Franciscus’un yarın Bosna Hersek’e gerçekleştireceği ziyarete ilişkin açıklamada bulundu.

Gazetecilerin ziyarete ilişkin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Papa'nın Bosna'ya yapacağı bu ziyarette bilhassa 20 sene önce bu topraklarda yaşanan ve bütün insanlığın ders alması gereken Srebrenitsa Soykırımını ‘Soykırım’ olarak isimlendireceğini ve benzer acıların bir daha yaşanmaması için mesaj vereceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum" dedi.

İnsanlığın zor süreçten geçtiği bir dönemin yaşandığını belirten Başkan Görmez, böyle hassas dönemlerde özellikle din adamlarının, dini kurumların dünyanın muhtelif yerlerine yapacakları ziyaretlerin önemine dikkat çekerek, bu tür ziyaretlerin insanlığın barışına huzuruna istikrarına en azından vesile olacağını umut ettiğini belirtti.

Bosna’nın 20 sene önce bütün insanlığın vicdanını kanatan, büyük acılara, büyük trajedilere, büyük soykırımlara sahne olan bir İslam coğrafyası olduğunu hatırlatan Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Bosna, 20 sene önce bütün insanlığın vicdanını kanatan büyük acılara, büyük soykırımlara sahne olan bir İslam coğrafyasıdır…”

Bosna bildiğiniz gibi 20 sene önce bütün insanlığın vicdanını kanatan büyük acılara, büyük trajedilere, büyük soykırımlara sahne olan bir İslam coğrafyası aynı zamanda. Onun için Sayın Papa'nın Bosna'ya yapacağı bu ziyarette bilhassa 20 sene önce bu topraklarda yaşanan ve bütün insanlığın ders alması gereken Srebrenitsa Soykırımını ‘Soykırım’ olarak isimlendireceğini ve benzer acıların bir daha yaşanmaması için mesaj vereceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum.

“Papa’nın Srebrenitsa Soykırımını ‘Soykırım’ olarak isimlendireceğini ve benzer acıların bir daha yaşanmaması için mesaj vereceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum…”

Bosna Müslümanlarının en büyük temsilcisi olan ve Balkanların tamamı için çok önemli bir müessese olan Bosna Riyaseti'ni ziyaret ederek bu mesajı orada vermesini, Srebrenitsa Soykırımının bir soykırım olduğunu ve bir daha böyle bir acının yaşanmaması için yapılması gerekenlere işaret edeceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum.