Görmez, Paris Saldırısını Kınadı

16 Kasım 2015 Pazartesi
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez de Fransa’da yaşanan terör saldırısını kınayan bir açıklama yaptı. Bu insanlık dışı saldırıları gerçekleştirenlerin ve onları maşa olarak kullanların herhangi bir dine mensubiyetinin söz konusu olamayacağını vurguladı… Görmez, bütün insanlığı kötülükten koruması için Allah’a dua ettiğini söyledi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in gündeminde de Fransa’da gerçekleştirilen kanlı terör saldırıları vardı;
 
"Bu tür saldırıların sadece bir ülkeye, bölgeye,  kıtaya değil barışı bir değer olarak kabul eden ve yeryüzünde insanlık değerlerini yücelten bütün insanlığa karşı işlenmiş olduğunu ifade etmek ederim. Bu vesileyle fransa olmak üzere bütün insanlık ailesine başsağlığı diliyorum ve bütün insanlığı yüce rabbimizin bu tür kötülüklerden korusun diye dua ediyorum. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “terörün dini olmaz” mesajı verdi.

"Saldırganların Herhangi Bir Dine Mensubiyetleri Söz Konusu Olamaz”

Hz. Adem'den Hz.Musa'ya, Hz.İsa'ya ve Hz.Muhammed Mustafa'ya inanan insanlarız. Bu insanlık dışı saldırıları gerçekleştirenlerin, onları yönlendirenlerin ve herkesin göreceği kadar açık biçimde onları maşa olarak kullananların elbette ne Allah'a saygısı, ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ve ne de her hangi bir dine mensubiyeti söz konusu olabilir.

“Terör Üzerinden Müslümanların İtibarsızlaştırılması Vahşetten Daha Ağırdır”

Görmez, bu tür saldırıların müslümanlara mal edilerek islamofobinin körüklenebileceği endişesini de dile getirdi; 
 
"Bu tür vahşet ve tedhiş emelleri üzerinden bir dinin, insanlığa rahmet getiren bir dinin, bir peygamberin ve o dine mensup olan insanların itibarsızlaştırması da en az işlenen bütün bu vahşetlerden çok daha ağırdır, diye düşünüyorum."