Güneydoğu’daki İki İlde Değişiklik

3 Ağustos 2016 Çarşamba

İki il merkezi değiştiriliyor. Hakkari yerine Yüksekova, Şırnak yerine Cizre il oluyor. Değişiklik için en önemli etkense Yüksekova ve Cizre’nin daha fazla nüfusa sahip olması ve yeni yapılan havaalanların bu iki yere yakınlığı. Bu arada Hakkari ve Şırnak’ın isimleri de değişecek. 

Güneydoğu’nun iki önemli şehrine ilişkin değişiklik gündemde. Yüksekova ve Cizre'nin il olmasını içeren kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu. Bu düzenlemenin altında yatan en önemli nedenlerden biri nüfus. Cizre'nin nüfusu, 2014 nüfus araştırmalarına göre toplam 132 bin 857, Yüksekova'nın nüfusu 117 bin 440 olarak belirlenmişti. Bu rakamlar, Hakkari ve Şırnak İl merkezlerinin nüfusunu aşıyor.

Yüksekova ve cizre’nin il olmasında yeni yapılan havaalanları da belirleyici oldu. İnşaatı önceki yıl tamamlanan Şerafettin Elçi Havalimanı Şırnak’a 55, Cizre’yeyse yalnızca 15 kilometre uzaklıkta.

Bölgenin önemli yatırımlarından olan Selahaddin Eyyubi Havalimanı da Yüksekova’da yer alıyor. İl merkezinin taşınmasıyla ulaşım alanıda merkezin içinde kalmış olacak. Sanayileşme açısından da Cizre ve Yüksekova, Hakkari ve Şırnak’tan daha büyük hacme sahip.

Eski kent merkezleri olan Hakkari ve Şırnak ise isimleri değiştirilerek ilçe statüsüne getirilecek. Şırnak osmanlı dönemindeki ismi olan Şehr-i Nur’dan esinlenerek Nuh adını alacak. Hakkari de cumhuriyetten önceki ismiyle Çölemerik olarak isimlendirilecek. Çölemerik kelimesi, kente kürtçe olarak verilen Colemerg adından geliyor.