Gurbetçilerin Diyanet Ziyareti

11 Nisan 2017 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in dün iki önemli konuğu vardı. İlk olarak Almanya ve Belçika’dan değerler eğitimi kapsamında Türkiye’ye gelen 40 öğrenciyi ağırladı. Görmez daha sonra Tayland Büyükelçisi Suvat Chırapant’la bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya ve Belçika’da yaşayan 40 gurbetçi öğrenciyi ağırladı.

Görmez, değerler eğitimi almak üzere Türkiye’de bulunan gurbetçi öğrencilere, “Asıl vatanınızı, kültürünüzü unutmayın” nasihatinde bulundu.

“Bura ile ikinci ülkeniz arasında ki en temel fark sizin tarihiniz burada sizin medeniyetiniz burada burası aynı zamanda kimliğinizin yorulduğu ülke ve çok güzel bir ülke siz hem içinde yaşadığınız ülkede değer üreteceksiniz hem de asıl ülkenizi unutmayacaksınız.”

Diyanet İşleri Başkanı, Avrupa’da yükselişe geçen İslamafobiyi önlemek için gurbetçi gençlerin çok iyi yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

’’Yaşadığınız ülkede sıkıntılar başladı bir İslam’dan nefret etme İslam’dan korkma gibi bir hastalık ortaya çıktı. Bununla başarılı olabilmek için ancak çok bilgili olursanız başa çıkarsınız.”

Gurbetçi gençler, değerler eğitiminin yanı sıra, Bursa, Çanakkale ve İstanbul’da tarihi mekânları ziyaret edecek, Türk kültürüne ilişkin de bilgilendirilecek.

Tayland’ın yeni atanan Büyükelçisi  Suvat Chırapant da Diyanet’in konuğu oldu.

Görmez görüşmede İslam dünyasının içinden geçtiği süreci hatırlattı, bu anlamda iki ülkenin dini eğitim konusundaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.

“İslam dünyası zor bir dönemden geçiyor. Kriz dönemlerinde din adına çok yanlış düşünceler ortaya çıkabiliyor. Bu düşünceler Tayland gibi ülkelere taşınmamalı. Kendi gelenekleri ve eğitimleri ne kadar iyi olursa yanlış düşünceler de engellenir. Onun için Türkiye’de ilahiyat fakülteleri çok faydalı olacaktır.”

Görmez, görüşmenin sonunda büyükelçiye Kur’an-ı Kerim hediye etti.