Hac Kuraları Çekilişi Yaklaşıyor

30 Ocak 2018 Salı
Hac Kuraları Çekilişi Yaklaşıyor

HAC KURALARI ÇEKİLİŞİ YAKLAŞTI

Tüm hacı adaylarının heyecanla beklediği Hac Kurası çekilişi için geri sayım başladı. İki milyona yakın hacı adayı tam bir yıldır büyük bir heyecanla kura çekilişini bekliyordu. Beklenen güne sadece sayılı saatler kaldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün açıklaması ile 01 Şubat Perşembe günü saat 11:00’da gerçekleştirilecek Hac Kurasını tüm hacı adayları canlı yayından takip edebilecek. Kura bilgisayar ortamında ve halka açık bir şekilde yapılacak.

HAC KURASINA KİMLER KATILABİLECEK, KURA NASIL ÇEKİLECEK?

Hac vazifesi için ilk defa başvuran adaylar ve daha önce başvurup ismi kurada çıkmayan adayların tamamı 2018 hac kuralarında yer alacak. Hac kurası halka açık bir şekilde ve bilgisayar ortamında yapılacak. Kuranın ilk kısmı canlı olarak yayınlanacak, hacı adayları canlı yayında isimlerini ekranlardan takip edebilecek.

HAC KURALARI NEREDEN TAKİP EDİLEBİLİR?

01 Şubat Perşembe günü saat 11:00’da Diyanet TV ekranlarından ve http://www.diyanet.tv/hac-kuralari adresinden hac kurası çekilişi canlı yayınını herkes takip edebilecek.

HAC KURASI NASIL YAPILIYOR?

Hac vazifesi için daha önceki senelerde başvuran tüm adaylar ve ilk defa başvuruda bulunan hacı adaylarının isimleri kuraya katılacak. Daha önceki senelerde başvurup isimleri çıkmayan hacı adaylarının mağduriyetini gidermek adına uygulanan katsayılı kura sistemi bu yılda kurada yer alacak. Daha önceki senelerde bir veya birden fazla kez başvurup ismi kurada çıkmayan hacı adaylarının isimleri, ilk kez başvuran adaylara oranla daha fazla kurada çıkacak.

KATSAYILI KURA SİSTEMİ NEDİR?

Katsayılı kura sistemi, hac başvurusu yapan ancak kurada ismi çıkmayan hacı adaylarının mağduriyetini gidermek adına kullanılan bir sistemdir. Hacı adaylarının isimleri başvurdukları her yıl için belirli bir oranda katlanarak kura listesine girer. Böylece ilk kez başvuran hacı adaylarına oranla isimleri kurada daha çok yer alır.