Hac Kuraları Yarın Çekiliyor

8 Ocak 2020 Çarşamba

2 milyonun üzerinde hacı adayının heyecanla beklediği gün geldi! Hac görevini yerine getireceklerin belirleneceği kura yarın çekilecek.

Hacı Adayları Kura Sonuçlarını Nereden ve Nasıl Öğrenecek?

Hacı adayları yıllarca özlemle bekledikleri yolculuğa bir adım daha yaklaştı. 2020 hac organizasyonu için kura çekimi Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda yapılacak. Bilgisayar ortamında basın ve kamu oyuna açık bir şekilde yapılacak kura çekimi saat 11:00’de başlayacak.

Kurada ismi çıkanların ne yapması gerekiyor?

Sonuçlara aynı gün saat 21:00’den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek. Diyanet’in Suudi makamlar ile yaptığı görüşmeler sonrası Türkiye’nin 80.000 olan kontenjanı arttırılmıştı. Dolayısıyla 2 milyon 298 bin 800 kişinin isminin yer alacağı kurada bu yıl 83.430 kişinin ismi belirlenecek.

Hac Kuraları

Kurada ismi çıkan hacı adayları 13-24 Ocak tarihlerinde www.hac.gov.tr adresinden kesin kayıt yaptıracak hacı adayları kendilerine ait e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu veya Acente organizasyonunu tercih ederek 2020 yılı hac organizasyonuna “kesin kayıt yaptırabilir” belgesini alacaklar.

Hac Kuraları 2020

Hacca gitmeye hak kazananlar kesin kayıt yaptırabilir belgesini internet ortamından alıp kayıt işlemlerini tamamlayacaklar.

Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek

Kesin kayıt süresi sonunda hac konaklama türlerine göre ayrılan kontenjanlarda boşluk olması durumunda kura sırası gözetilerek 30 Ocak – 7 Şubat 2020 tarihleri arasında kayıtlar alınacak. Hacı adayları 22 Haziran – 25 Temmuz tarihlerinde hac yolculuğuna başlayacak ve 6 Ağustos – 2 Eylülden itibaren dönüşe geçecek.