Hac Organizasyonları Başkanları Buluşması

29 Eylül 2015 Salı
Hac Organizasyonları Başkanları Buluşması

Geleneksel olarak düzenlenen "Dünya Hac Organizasyon Başkanları Buluşması” Mekke’de gerçekleştirildi. Toplantıya katılan 40’a yakın müslüman ülke temsilcisine seslenen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 700’ü aşkın hacının hayatını kaybettiği faciayı değerlendirdi; ayrıca müslümanların birbirine karşı yeniden bir merhamet seferberliği başlatmasının gerekliliğini vurguladı.

Hac Organizasyon Başkanları, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in ev sahipliğinde Mekke’de bir araya geldi. Kırka yakın İslam ülkesinden temsilcilerin katıldığı buluşma Mina’da yaşanan izdihamda hayatını kaybeden hacılar için yapılan duayla başladı. Somali, Sudan ve Ürdün’ün bakan düzeyinde temsil edildiği toplantıda, Rusya, Slovenya, Filistin temsilcileri de yer aldı.

Görmez: Müslümanlar Olarak İnsana Verdiğimiz Değer Üzerinde Durmamız Gerekiyor

Toplantıda İslam ülkelerinin hac organizasyonları hakkında değerlendirmeler yapıldı… Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de toplantıda bir konuşma gerçekleştirdi; Mina’da yaşanan faciadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi:

" Bir sivrisinek, bir börtü böceğe dahi dokunmanın caiz olmadığı bir ibadettir hac ibadeti. Fakat bu ibadet esnasında sebebi ne olursa olsun 700'ü aşkın kardeşimizin çiğnenerek ölmesinin hiçbir makul izahı olamaz. İslam ümmetinin en zor zamanda hac ibadeti bir umut olarak önümüzde duruyor. fakat bu sene biz bu umudu yaşarken, bir hüzün yaşadık. "

Görmez, müslümanların birbirine karşı yeniden bir merhamet seferberliği başlatmasının gerekliliğini vurguladı.

"Hiçbir kardeşimizi, hiç kimseyi itham etmiyorum. Bütün müslümanları kastediyorum. Biz müslümanların mutlaka insana verdiğimiz değer üzerinde yeniden durması gerekiyor. Dünyadaki bütün müslümanların hacılarını buraya getirmeden önce eğitim üzerinde çok iyi durması gerekiyor. Burada bize her sene ev sahipliği yapan kardeşlerimize çok daha fazla yardımcı olmamız gerekiyor. Biz müslümanlar yeniden birbirimize karşı merhamet seferberliği başlatmamız gerekiyor.''