Hac Organizasyonu Değerlendirme Toplantısı

22 Aralık 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 yılı hac organizasyonu değerlendirme toplantısı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kızılcahamam'da gerçekleştirildi. İki gün süren toplantının açılışında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl hüzünlü bir hac organizasyonunu geride bıraktıklarını belirterek önemli değerlendirmelerde bulundu.

2015 Hac Organizasyonu Diyanet Yetkililerinin Katıldığı Toplantıda Değerlendirildi

Diyanet işleri başkanlığı üst düzey yöneticileri ve 2015 yılı hac organizasyonunda görev yapan kafile başkanları ve irşat görevlileri, hac organizasyonunda verimliliği artırmak amacıyla düzenlenen toplantıda bir araya geldi.  Toplantının açılış konuşmasını yapan diyanet işleri başkanı görmez, bu yılki haccın yaşanan kazalardan dolayı oldukça hüzünlü bir şekilde tamamlandığını hatırlatarak dikkat çekici bir değerlendirmede bulundu;

Vinç Kazası Esnasında Tavafın Sürmesi, İlmihallere Girecek Bir Konudur

"Vinç yıkıldığı halde insanlar orada imdat diye bağırırken kan revan içerisinde ambulanslar beklerken tavafın devam etmiş olmasını hatta bir müddet sonra kamet getirilip namaza durulmuş olmasını islam dünyasının ilmihallerinde dahi kaydederek örnek vermesi gereken bir konudur. Dindarlığımızdaki çelişkileri müslümanlığımızdaki çelişkileri göstermek bakımından son derece önemlidir. iz bu sorunu çözmeden birbirini katleden daiş terörünü çözemeyiz. Biz bu sorunu çözmeden afrikadaki müslümanların sorununu çözemeyiz." 

Başkan görmez, hac ibadetinde müslümanları bekleyen tehlikeye de dikkat çekti; 

"Hac ibadeti üç tane tehlikeyle karşı karşıya birisi, vesilelerle gayelerin birbirine karışması… Hatta vesilelerin gayelerin önüne geçmesi. İkinci husus, modern zamanlar bireysel bir hayatı bize dayatıyor. Hiç olmazsa hacda bu bireyselliği terk ederek daha bir ümmet şuuru kazanmaya gidiyoruz ama hac ibadetinin içinde de bireyselleşme yaşıyoruz. Diğer husus ise, hacıların, görevlilerin eğitimi. Hacdan önceki eğitim, hac esnasındaki eğitim  ve hacdan sonra, arafat'ta, cemeratta, otelde hacıların eğitimi. Bilhassa hacın hikmeti esrarı konusunda hacıları bilgilendirmek bunlara zaman kalmıyor ve bizim önümüzde çok önemli sorunlar olarak durmaya devam ediyor."