Hac Protokolü İmzalandı…

2 Mart 2015 Pazartesi

2015 yılı hac protokolü Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde imzalandı. Protokol, düzenlenen bir törenle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender b. Muhammed Haccâr tarafından imzalandı. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “2014 Yılı Hac Dönemine İlişkin Değerlendirmeler” başlığı ile hazırlanan raporu bakanHaccâr’a sunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 2015 yılı hac dönemine ilişkin Türkiye’nin öneri ve taleplerini de iletti.

 

Diyanet İşleri BaşkanıGörmez imza töreninde yaptığı açıklamada, 2015 yılında kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının kalacakları otellerden Türkiye'den gidecek ambulanslara, Diyanet’in görevlilerinden Kabe'nin etrafında oluşabilecek herhangi bir küçük kazaya kadar yapılacak tüm çalışmaları en ince ayrıntılarına kadar görüştüklerini kaydetti.

 

“Türkiye’ye tanınan kontenjan sayısının yeniden güncellenmesi gerekir…”

 “Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre nüfusunun 76 milyon 691 olduğunu söyleyen Başkan Görmez, “Oysa Suudi Arabistan’ın ülkemize tanıdığı yıllık 74 bin kontenjan, 74 milyon nüfus dikkate alınarak yapılmıştır. Biz nüfusumuzun BM rakamlarına göre kabul edilip Türkiye’ye tanınan kontenjan sayısının da binde 1 kota uygulamasına göre güncellenmesini istiyoruz. Bu da her yıl ilave olarak 2 bin 600 vatandaşımızın daha kutsal topraklara gelmesi ve hacı olması demektir.” diye konuştu.

 

“Kadın hacılar da Ravza’yı rahatlıkla ziyaret edebilmeliler…”

Görüşmelerde kadın hacı adaylarının Mekke ve Medine’de yaşadığı sıkıntıları da gündeme getirdiklerini ifade eden Başkan Görmez, “Kadınlar, Medine’de erkekler gibi serbestçe Hz. Peygamberimizin kabrini ziyaret etme imkânına sahip değiller. Kadınların ülkeler halinde gruplara bölünmesi, grupların bir görevli eşliğinde Ravza’dan uzak bir mekândan geçirilmesinin doğru olmadığını ifade ettik. Erkekler kıble tarafından nasıl serbestçe Peygamberimizi ziyaret ediyorlarsa kadınların da arka kısımdan aynı şekilde Peygamberimizi ziyaret etmelerinin sağlanması gerektiğini ifade ettik. Yine Mescid-i Haram’da kadınların yaşadığı bir diğer sıkıntı, namaz vakitlerinde tavaf halinde olan kadınların yönlendirileceği mekânların tahsis edilmesi halinde yaşanan izdihamın önleneceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

“Kutsal topraklardaki ziyaret mekânlarında Türkçe levhalar da kullanılmalı…”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kutsal topraklarda Türk hacı adayları için başta Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi olmak üzere tüm ziyaret mekanlarında yönlendirme tabelalarının Türkçe olarak da yazılmasını istediklerini söyledi. Ulaşım konusunda özellikle Cidde-Mekke arasında yaşanan sıkıntıların ivedi olarak çözülmesi konusundaki talepleri Suudi yetkililere ilettiklerini belirten Başkan Görmez, “Müzdelife’de Türk hacılarına tahsis edilen yolun bitimine acilen bir köprü inşa edilmesi, Arafat’ta yaşanan su problemi ve Harem’de çalışan görevlilerin dil bilmemekten kaynaklanan sorunlarının çözümü üzerinde de durduk.” diye konuştu.

 

Başkan Görmez, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında hac yapma imkânına devam etmeleri ve mevcut kotaların sürdürülmesi gerektiği yönündeki görüşlerini ilettiklerini de vurguladı.

 

Protokol imza töreninde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Suudi Arabistan Din Hizmetleri Müşaviri Ergün Yücel ve Mekke Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Sarı da hazır bulundu.