Haçkalı: Hac’da kalbimizi imar ederiz

5 Temmuz 2022 Salı
Haçkalı: Hac’da kalbimizi imar ederiz

Haçkalı: Hac’da kalbimizi imar ederiz

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Hac Yolunda Mekke" programına Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı konuk oldu. 

"Hac İbadeti ve Fıkhi Boyutları" konu başlığının ele alındığı programda Zilhicce'nin ilk on gününde neler yapılması gerektiğini anlatan Haçkalı, hacı adaylarına tavsiyelerde bulundu.

Zilhicce ayının ilk on günü için "Peygamber Efendimiz, içerisinde ibadet yapılan en faziletli günler olarak görüyor." ifadelerini kullanan Haçkalı, şu ifadelere yer verdi:

"Peygamber Efendimiz, içerisinde ibadet yapılan en faziletli günler olarak görüyor. Arife günü ve Kurban Bayramı'nın birinci günü de bu on gün içerisinde yer alıyor. Hacılarımızın Arafat öncesinde kendilerini zaafa düşürmeyecek şekilde ibadet etmeleri önemli. Bütün Müslümanların, Zilhiccenin on gününü özellikle gündüzleri oruç ile değerlendirmeleri gecelerini de namaz ile değerlendirmeleri önemli. Zilhicce'nin bu gecelerini bol bol namaz kılarak, kalbimizle Allah'a yönelerek, gafletten, haramlardan uzak durmaya dikkat ederek bilinçli bir şekilde yaşayarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bugünleri ibadet ile geçirdiğimiz zaman diğer günlerimize de tesir edecektir. Onun için bugünler önemli." 

Hacı adaylarının hac ibadetlerini tamamladıktan sonra Beytullah’ı ziyaret ettiği hassasiyette insan kalbini kırmamaya da dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Haçkalı, şu ifadelere yer verdi:

"İnsan kalbi, bizim ariflerimiz tarafından Beytullah ve Hakkın tecelligahı olarak gösterilmiştir. Yunus Emre'nin kalp kırmamanın önemini niteleyen şiirlerini hepimiz biliyoruz. Buraya geldik, kalbimizi imar ettik. Başkalarının kalbini kırarak kendi imar ettiğimiz kalbi de yıkmamamız gerekiyor. İnsanlara güzel muamelede bulunmak, güzel ahlakın temelidir. Hz. Peygamber de 'Ben, güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.' der. İnsanlık, Hz. Peygamber'in öğütlerine riayet edilince; Kur'an ahlakı ile yaşayınca en güzel bir şekilde tecelli eder. İnsan olma vasfı onda tecelli eder. Bunların hepsine dikkatli bir şekilde riayet etmekte fayda var. Bu işin şakası yok." 

"Hac Yolunda Mekke" her gün saat 20.00'de Diyanet TV'de...