''Hazreti Peygamber, Canlı Kur’an’dır''

22 Kasım 2018 Perşembe

"Hazreti Peygamber, Canlı Kur’an’dır”

“Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, canlı bir Kur’an’dır.” İstanbul il müftüsü prof. Dr. Hasan kamil yılmaz, yaptı bu çarpıcı yorumu. Mevlid-i Nebi ruhu üzerine değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, din görevlilerine 3 önemli görevin düştüğünü belirtti. O görevleri de “gençlere Kur’an’ı anlatın, paygemberimizi ve hayatını iyi tanıtın, onlarla samimi, yakın ve sürekli irtibatlı olun” şeklinde sıraladı.

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, bu yılki teması "Peygamberimiz ve Gençlik" olan Mevlid-i Nebi haftası'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu; "Peygamber efendimiz, insanların en değerli zamanı olan gençlik çağında bedenlerinin, zihinlerinin güçlü olduğu dönemde iman, ibadet, islam ve Allah ile tanışmalarını arzu ettiği içindir ki gençlere daha çok önem verdiği görülmekte ve anlaşılmaktadır. Gençlik demek, bir toplumunu geleceği demek. Eğer bir değişimin, dönüşümün gerekliliğine inanılıyorsa, bunu başaracak güç de genç ve dinamik olmalı. Hizmet ve ibadetlerde de enerji önemli. Bu nedenle İslam'ın yayılışında da peygamber efendimizin yanında, genç sahabeler de vardı. Peygamberimiz o gençlerle yakından ilgilenirdi." 

Hazreti Muhammed'in etrafındaki insanların kısmı azamının gençlerden oluştuğunun ve gençlerin Hazreti Peygamber'in davetine daha sıcak bir ilgi duyduğunu ve büyük hizmetler yaptığını biliyoruz. Bir millet için gençlik hazinedir. Çünkü milletin geleceği o gençliğe bağlıdır. Bu yüzden Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu sene Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle günümüzde pek çok tehlikelerle karşı karşıya olan gençlerimizin değerlerimiz, kültürümüz, ölçülerimizle tanışması ve onların çağın afetlerinden kurtarılarak dini, milli, tarihi değerlerine sahip çıkması adına, 'peygamberimiz ve gençlik' konulu bir konsept belirlemiş.

Yılmaz: Din görevlileri Kur’an’ı tanıtmalı, peygamberi anlatmalı, gençlere yakın durmalı

İstanbul Müftüsü Yılmaz, günümüzde gençleri çağın tehlikelerinden, boşluktan ve o boşluğu doldurma fırsatı kollayan istismarlardan korumak için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekti. Bu manada Diyanet’in sahadaki temsilcileri olan din görevlilerine önemli sorumluluklar düştüğünü belirtti; 

Din görevlilerinin birinci vazifesinin cemaatlerine ve çevresindeki kişilere Kur'an- ı Kerim'i tanıtmak ve Hazreti Muhammed'in ahlakını anlatmaktır. İkinci olarak da gençlere ulaşarak Hazreti Peygamber'in hayatından haberdar olmalarını sağlamaktır. Namazın dışındaki zamanlarda camilerinde ve gençlerin katılacağı yerlerde sohbetler edip onları kitaplarla buluşturarak, Hazreti Peygamber'i anlatmaya özen göstermeleri ve güzel ahlakını tanıtacak vesileleri çoğaltmalarıdır.