'Helal Kazancın Alın Teri' Erzurum Oltu'da...

13 Ocak 2021 Çarşamba
'Helal Kazancın Alın Teri' Erzurum Oltu'da...

"Helal Kazancın Alın Teri" Erzurum Oltu'da...

Diyanet TV'de ekranlara gelen mesleklerin ve meslek erbaplarının hayatlarının ele alındığı "Helal Kazancın Alın Teri" programında bu hafta oltu taşı madenciliği anlatıldı.

Programa konuk olan Oltu Taşı Madencisi Bilal Duran, oltu taşı maden işçiliğinin zorluklarını “Helal Kazancın Alın Teri” programında anlattı.

Bilal Duran, yazın çiftçilik kışın ise maden işçiliği yaparak ekmeğini kazanıyor. Erzurum’un Oltu ilçesinden yaşayan Duran, oltu taşı madenciliğinin zorluklarını inceliklerini ve yaşadığı Erzurum'un Oltu ilçesinin koşullarını Diyanet TV’de anlattı.  

Oltu taşı madenciliğinin zorluklarından ve inceliklerden bahseden Duran, “Oltu taşını zemine yakın bulduğunuzda, etrafında da vardır. Önce 5-10 metrede oltu taşı çıkar. 20 metreye inince sağlam oltu taşı bulmaya başlarsın. Oltu taşının kıymetli olmasının nedeni; çalışma şartlarının zor olması, az olması ve zor çıkmasıdır. Bana göre kıymetli olmasının nedeni budur. Çalışması, işlemesi kısımlarında da çok emek veriliyor. İşlenmesi hususunda da işçilerimizin ve ustalarımızın çalışmalarının çok incelikli olması gerekiyor. Hassas bir işçilikten geçtiği için daha çok kıymetleniyor.” ifadelerini kullandı.

Duran, helal kazancın önemine ise şu sözlerle değindi:

"Bir anne babanın çocuklarına öğretebileceği en güzel örnek, helal kazançtır. Bunu bildikten sonra gerisi söz konusu olmaz. Kazancın çok olması önemli değil. Önemli olan helal olmasıdır. Kazancın helal değilse, çocuğun da huzur olmaz. Evinde, ailende huzur olmaz. Huzursuz bir ailede de ne koyarsan koy önüne yenilmez, içilmez. İçilse de zehir olur. Ama helalinden bir parça ekmek, bir kuru peynir o aile için her şeyden önemlidir. Her şeyden çok huzur verir."  

“Helal Kazancın Alın Teri” her Cumartesi saat 21.00’de Diyanet TV’de…